Chrzest krok po kroku: organizacja, harmonogram, zaproszenia, przebieg

Co to jest Chrzest?

Chrzest jest aktem oddania się Bogu i jego naukom poprzez oczyszczenie się z grzechu pierwotnego przy użyciu poświęconej wody oraz przez namaszczenie krzyżmem świętym symbolizującym natchnienie przez Ducha Świętego. 

Przebieg Chrztu - co się dzieje podczas Chrztu Świętego?

Msza święta chrzcielna przebiega jak normalna msza, jedynym wyjątkiem jest dodatkowe umieszczenie liturgii chrztu w jej trakcie. Występuje ona po liturgii słowa kończącej się modlitwą powszechną, a przed obrzędem eucharystycznym. Poniżej przedstawiono jak brzmi formuła chrztu świętego używana w polskim Kościele.

Formuła Chrztu Świętego:

"Kapłan: Drodzy rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice podają wybrane imię/imiona dziecka.

K: O co prosicie Kościół św. dla waszych dzieci?

Rodzice: O chrzest. 

K: Prosząc o chrzest dla waszych dzieci przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania ich w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowały Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

R: Tak/Jesteśmy świadomi. 

K: A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tych dzieci w wypełnianiu ich obowiązku? 

Rodzice chrzestni: Jesteśmy gotowi.

K: Drogie dzieci, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela wasi rodzice i chrzestni.

Po wypowiedzeniu ostatniej kwestii ksiądz wykonuje znak krzyża na czole dziecka, który powtarzają po nim zarówno rodzice jak i chrzestni, a następnie powraca do liturgii słowa po której następuje zasadnicza część chrztu. Kapłan odmawia egzorcyzmy nad głową dziecka, poświęca wodę i przechodzi do kolejnego etapu obrzędu. 

K: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić ich ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

R. i R .Chrz: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

R. i R. Chrz: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

R. i R. Chrz: Wyrzekamy się.

K: Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

R. i R. Chrz: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

R. i R. Chrz: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

R. i R. Chrz: Wierzymy.

K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Pozostali wierni obecni w kościele odpowiadają: Amen.

Kapłan kieruje zapytanie do rodziców: Czy chcecie, aby (imię/imiona dziecka) otrzymał/a chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?

R. i R.Chrz: Chcemy.

W tym momencie trzykrotnie polewa główkę dziecka wodą i wypowiada formułę chrztu św., czyli:

K: (imię/imiona dziecka) – ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.

Po kolejnej modlitwie kapłan namaszcza dziecko krzyżmem, następnie wypowiada słowa : Drogi/a “imię”, stałeś/aś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś/aś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech Twoi bliscy słowem i przykładem pomagają Ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.

K: Przyjmijcie światło Chrystusa.

W tym momencie ojciec chrzestny zapala świecę od paschału i utrzymuje ją zapaloną do komunii świętej.

K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie."

Kapłan kończy obrzęd chrztu słowami: Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Alleluja, alleluja.

Msza święta z liturgią chrztu trwa dłużej od zwykłej mszy. W zależności od ilości chrzczonych dzieci czas ten wydłuża się o kilka- kilkanaście minut.

O czym pamiętać przy organizacji Chrztu? Co trzeba zrobić przed Chrztem - lista spraw do załatwienia

 1. Ustal datę uroczystości w Kościele
 2. Wyznacz Chrzestnych
 3. Zaplanuj listę gości i przygotuj zaproszenia
 4. Określ miejsce chrzcin
 5. Dobierz dla dziecka odpowiedni strój oraz niezbędne akcesoria
 6. Wybierz dekoracje na Chrzest i inne akcesoria
 7. Przygotuj drobne upominki dla gości i podziękowania dla Rodziców Chrzestnych

Przygotowania do Chrztu są równie czasochłonne co organizacja innych przyjęć, dlatego warto posiadać listę spraw, które należy zrealizować przed tak ważnym wydarzeniem w życiu małego Chrześcijanina. Poniżej znajduje się wyszczególnione zestawienie punktów harmonogramu Chrztu Świętego.

 1. Ustal datę uroczystości w kościele

Określając termin chrztu należy mieć na uwadzę komfort malucha, dlatego też sezon wiosenny, koniec lata czy początek jesieni byłby najodpowiedniejszy. Pozwoliłoby to ominąć okres letnich upałów czy ubieranie dziecka w grube, zimowe stroje, co stanowiłoby niepotrzebny dyskomfort zarówno dla niego, jak i rodziców. 

Konkretną datę chrztu należy ustalić w biurze parafialnym w wybranym kościele. Na spotkanie należy przygotować:

 • akt urodzenia dziecka

 • świadectwo ślubu kościelnego rodziców (lub zgoda proboszcza na Chrzest dziecka)

 • dane chrzestnych oraz zaświadczenia z ich parafii, że nie ma przeciwwskazań aby zostali rodzicami chrzestnymi 

 1. Wyznacz Chrzestnych

Chrzestnymi mogą być osoby posiadające sakrament komunii i bierzmowania, z czego podczas Chrztu musi być wyznaczony przynajmniej jeden z chrzestnych, natomiast druga osoba może być tzw. świadkiem Chrztu. Jest to osoba ochrzczona, która należy do innej wspólnoty kościelnej protestanckiej lub anglikańskiej. Chrzestnymi nie mogą być osoby tej samej płci.

 1. Zaplanuj listę gości i przygotuj zaproszenia

Kolejnym punktem jest określenie listy gości i przygotowanie zaproszeń. W przypadku rodziców chrzestnych warto zaznaczyć ich ważną funkcję podczas uroczystości poprzez przygotowanie specjalnych próśb o bycie chrzestną i chrzestnym.

--> Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo z naszego artykułu: PROŚBY O BYCIE CHRZESTNYM. Poniżej przedstawiamy kilka wyjątkowych pomysłów na zapytanie o bycie chrzestnym i chrzestną.

Prośba o bycie chrzestnym puzzle w woreczku

Prośba o bycie Chrzestnym z personalizacją

Prośba o bycie chrzestną bransoletka z krówkami wianuszek

Prośba o bycie Chrzestną z bransoletką w pudełku

Prośba o bycie chrzestnym pudełko z krówkami wianuszek

Bombonierka z krówkami na prośbę o bycie Chrzestnym

Wybierając zaproszenia na Chrzest dla pozostałych gości warto dobrać pozostałe akcesoria i dekoracje na chrzest w jednolitym wzorze. Na naszej stronie znajdą Państwo mnóstwo przepięknych styli przyjęcia z zestawami składającymi się z zaproszeń, akcesoriów oraz dekoracji na Chrzest ze spójnym motywem graficznym.

Zaproszenia na chrzest nowoczesne z gałązką eukaliptusa

Zaproszenia na Chrzest z kolekcji Gałązka Eukaliptusa

Zaproszenia na chrzest złoty wózeczek

Eleganckie zaproszenia na Chrzest z kolekcji Złoty Wózeczek

Zaproszenia na chrzest subtelny róż

Zaproszenia na Chrzest dziewczynki Subtelny Róż

 1. Określ miejsce Chrzcin

Po uroczystości Chrztu tradycyjnie zaprasza się przybyłych gości na obiad bądź drobny poczęstunek do domu lub wybranej restauracji. Wybierając miejsce na chrzciny należy przede wszystkim ustalić jakie są plusy i minusy zorganizowania ich w obu miejscach. Czy zależy wam na kameralnym przyjęciu w domu, czy wolicie zorganizować chrzciny w restauracji i nie zajmować się przygotowywaniem potraw? Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Chrzciny w domu czy w lokalu >KLIK<

 1. Dobierz dla dziecka odpowiedni strój oraz niezbędne akcesoria

Wybierając strój dla dziecka należy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę. Jeśli dziecku będzie komfortowo w przygotowanym stroju to istotnie zmaleje ryzyko płaczu w trakcie uroczystości, który często wprowadza rodziców w zakłopotanie i powoduje niepotrzebny stres. 

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy strój na chrzest powinien być biały, odpowiedź brzmi oczywiście - Nie. Tradycja co do ubioru dziecka zmieniła się na przestrzeni lat. Biel jako symbol niewinności i czystości była najchętniej używanym kolorem na chrzest, jednak z czasem zaczęto dodawać do niej odcienie beżu, szarości, błękitu jak również różu, bądź innych kolorów jednak w pastelowym odcieniu. W przypadku chłopca najczęściej wybieranym kompletem jest garnitur z muchą, bądź koszula i spodnie z szelkami, natomiast dla dziewczynki sukienka i ozdoba na głowę w formie wygodnej opaski. Przygotowując strój na chrzest dla dziecka należy zwrócić uwagę, żeby nie został zakupiony zbyt prędko, ponieważ maluch może wyrosnąć z niego do czasu uroczystości. Przyjmuje się, że strój powinien być zakupiony nie dalej niż 2- 3 tygodnie przed chrztem. 

Ważnym elementem ubioru dziecka jest szatka do Chrztu, której zakupem tradycyjnie zajmuje się matka chrzestna. Biała szatka oprócz bycia symbolem niewinności, jest również symbolem nowego życia w wierze chrześcijańskiej. Chrzestna zakładając ją podczas mszy świętej jednocześnie zobowiązuje się pomagać rodzicom w szerzeniu i utrzymaniu wiary chrześcijańskiej ich nowo ochrzczonemu dziecku.   

Gdy podczas wybierania ubrania dla dziecka można przebierać w różnych barwach tak szatka do chrztu musi być biała ze względu na wspomnianą wcześniej symbolikę tej barwy. Obecnie szatki dekorowane są nadrukami, haftem czy koronką. W naszym sklepie można znaleźć atłasowe szatki w kształcie sukienki lub kwadratowe chusteczki w stylu rustykalnym, botanicznym czy minimalistycznym w odcieniu złota. Można je umieścić w kartonowych pudełeczkach zdobionych naklejką z dopasowaną grafiką i tekstem. Większość naszych produktów zawiera personalizowany podpis i datę uroczystości. Poniżej przedstawiamy kilka najchętniej używanych wzorów bądź zapraszamy bezpośrednio do naszej kategorii: SZATKI DO CHRZTU I CHUSTECZKI.

Chusteczka do chrztu złote stópki perso

Personalizowana chusteczka do Chrztu 

Pudełko na szatkę ze zdjęciem różowe

Pudełko ze zdjęciem na szatkę do Chrztu

Szatka do chrztu gałązka eukaliptusa perso

Szatka do Chrztu z imieniem i datą

Szatka do chrztu z imieniem chłopiec w kwiatach biała

Szatka do Chrztu chłopca z imieniem

Kolejny ważnym akcesorium na Chrzest jest świeca do Chrztu, której przygotowaniem zajmuje się Ojciec Chrzestny. Świeca chrzcielna znana również jako gromnica stanowi symbol wkroczenia do królestwa bożego i przyjęcia bożej światłości. Ma za zadanie chronić ochrzczone dziecko przed złem i prowadzić do Boga w chwilach zwątpienia. Gromnica dekorowana jest zazwyczaj wstążką, profitką oraz dekoracyjną naklejką często z personalizowanym imieniem i datą uroczystości.

Świeca do CHrztu złoty wózeczek z imieniem

Personalizowana świeca do Chrztu Świętego

Pudełko drewnianę na świecę do chrztu złoty krzyżyk

Ozdobne pudełko na świecę do Chrztu

Świeca do chrztu boho drewniane serce

Uniwersalna świeca do Chrztu boho

Przedstawiamy poniżej nasze ręcznie dekorowane gromnice z elementami dekoracyjnymi w stylu m.in. botanicznym, rustykalnym bądź z minimalistycznymi złoceniami. Do świecy można dokupić tekturowe bądź drewniane pudełko z personalizacją, dzięki któremu jej uszkodzenie będzie nikłe. 

 1. Wybierz dekoracje na Chrzest i inne akcesoria

Niezależnie od miejsca w którym organizujemy chrzciny warto zająć się jego odpowiednim przyozdobieniem. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie jednolitego stylu przewodniego wzorując się na wybranych zaproszeniach. Może to być minimalistyczny, jednobarwny styl, kwieciste, różnorodne warianty, motyw boho w naturalnej kolorystyce czy botaniczne wzory eukaliptusa, gałązek oliwnych itp. Podczas tak doniosłej uroczystości w życiu małego chrześcijanina ważnym jest zadbanie o odpowiedni klimat wydarzenia, czemu mają służyć pasujące elementy wystroju. Ozdabianie stołu należy zacząć od wybrania bieżnika, serwetek oraz kieszonek na sztućce. Kolejnym ważnym punktem są winietki z nazwiskami, które pomogą gościom odnaleźć swoje miejsce w przypadku organizowania uroczystości na sali. Estetycznym dodatkiem będą również tabliczki na chrzest zawierające piękne grafiki oraz imię i datę wydarzenia. Pomieszczenie można dodatkowo udekorować girlandą z napisem: Chrzest święty oraz balonami, które współgrają z wiodącym motywem. Tematycznym przystrojeniem można również objąć tort na Chrzest dla dziecka na którym można umieścić personalizowany opłatek bądź topper z przepiękną grafiką i personalizacją. W naszym sklepie znaleźć można pomysły na Chrzest przygotowane w oparciu o aktualne trendy.

złote dekoracje stołu na Chrzest Święty ze stópkami

Biało-złota aranżacja stołu na Chrzest Święty z motywem złotych stópek

 1. Przygotuj drobne upominki dla gości i podziękowania dla Rodziców Chrzestnych

Organizując chrzciny warto zaopatrzyć się również w prezenty dla obecnych gości. Warto podkreślić jak ważny status obejmują chrzestni wybierając dla nich coś wyjątkowego, jak personalizowane podziękowania w skrzyniach ze słodkościami i drobnymi upominkami, płaskie pudełeczka z drewna wypełnione czekoladkami czy pudełeczka z odciskiem stópek lub rączek w glinie. Podobne prezenty można wykorzystać chcąc podziękować dziadkom malucha.

Podziękowanie dla chrzestnego słodki zestaw boho kołyska

Podziękowanie dla Chrzestnych w drewnianej skrzyni

Podziękowanie dla chrzestnych skrzynia ze słoiczkami

Skrzynia z miodem na podziękowanie dla Chrzestnych

Podziękowanie dla chrzestnych pudełko z czekoladkami ze zdjęciem

Podziękowanie dla Rodziców Chrzestnych z czekoladkami

Podziękowanie dla chrzestnych na szczęście z krówkami

Personalizowane podziękowanie dla Chrzestnych

 Dla pozostałych gości można przygotować drobne upominki, takie jak czekoladki, miodki, małe świece czy bileciki z tekstem podziękowania i magnesem ze zdjęciem dziecka. Będą one przyjemną pamiątką tej niezwykłej uroczystości.

Świeca sojowa podziękowanie na chrzest pudrowe kwiaty

Świeca sojowa na Chrzest z personalizacją

Magnes na chrzest ze zdjęciem stópki

Personalizowane podziękowanie na Chrzest Święty

Czekoladki podziękowanie gałązka eukaliptusa

Słodkie podziękowanie na Chrzest dziecka

Karolina Kowalska

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się