Chrzciny w domu czy w lokalu? Pomysły na Chrzest w domu

Chrzest Święty - pierwszy sakrament

Chrzest Święty w wierze katolickiej jest przyjęciem nowonarodzonego dziecka do wspólnoty Kościoła. Chrzciny to ważny moment w życiu każdej katolickiej rodziny. To pierwszy sakrament święty mający na celu obmyć przyszłego Chrześcijanina z grzechu pierworodnego i nawrócić go na wiarę katolicką.. Bez tego obrzędu, w dorosłym życiu, nie może on podejść do innych sakramentów świętych, takich jak sakrament bierzmowania, czy sakrament ślubu. Dlatego jest to tak ważny moment na osi chrześcijańskiej podróży, do którego warto się przygotować najlepiej jeszcze przed narodzinami nowego członka rodziny. 

Jest wiele kwestii nad którymi dobrze jest się zastanowić w planowaniu Chrztu Świętego. Wybór rodziców chrzestnych, zakup szatki dla dziecka, gromnicy, wybór i wypisanie zaproszeń na Chrzest, to jedne z nielicznych spraw organizacyjnych. Jednym z bardzo ważnych komponentów przygotowań jest wpierw zastanowienie się, po czym podjęcie decyzji, gdzie chcemy zaprosić rodzinę po ochrzczeniu dziecka, do domu, czy restauracji. Dobrze jest podjąć pierwsze kroki w tym kierunku jak najwcześniej, aby zrobić to w spokoju i cieszyć się z przyjęcia maluszka do wspólnoty Kościoła. 

W tym artykule odpowiemy na jedne z ważniejszych zagwozdek młodych rodziców. 

Chrzciny w domu czy w restauracji? Zalety i wady 

Jednym z podstawowych pytań, które zadają sobie rodzice dziecka jest “Gdzie zorganizować przyjęcie dla całej rodziny? W domu, czy w wynajętym lokalu, w restauracji?” Jest to bardzo ważne pytanie i decyzje należy podjąć relatywnie szybko.

Jeśli mówimy o organizacji Chrztu Świętego w restauracji, często lokale mają wypełnione kalendarze na różne okoliczności, w szczególności w niedziele. Dlatego zdecydowanie się na taką formę organizacji przyjęcia wymaga szybkiego działania. Pod tym względem wybór restauracji może trochę skomplikować ustalenie daty Pierwszego Sakramentu i wydłużyć czas oczekiwania. Skupiając się dalej na organizacji przyjęcia Chrztu Świętego dziecka w wynajętym lokalu musimy wziąć pod uwagę koszty wynajęcia sali i obsługi tej imprezy rodzinnej. Wielu rodziców zastanawiających się nad lokalem musi przemyśleć budżet, jaki chcą przeznaczyć na organizację , co za tym idzie, często są zmuszeni ograniczyć ilość zaproszonych gości, gdyż ceny “za talerzyk” są coraz wyższe.

Wydawałoby się, że wynajmując lokal, udekorowanie sali mamy już z głowy. Nie zawsze. Często dekorowanie sali na Chrzest wiążą się z dodatkową opłatą. Tutaj rodzi się kolejne pytanie, czy rzeczywiście chcemy oddać dekorację sali obsłudze restauracji, czy sami chcemy mieć wpływ na wystrój, w stylu jaki nam się najbardziej podoba i który podkreśli wagę tej wyjątkowej dla całej rodziny uroczystości?

Serwetki na chrzest wianuszek z eukaliptusem Kieszonki na sztućce z eukaliptusem Bieżnik dekoracja stołu z eukaliptusem

Zestaw dekoracji stołu z botanicznym motywem na Chrzest

Kolejnym ważnym aspektem jest komfort dziecka. Wiadomym jest, że małe dzieciątko najlepiej czuje się we własnym domu, wśród rzeczy i osób, które zna. Będąc tak krótko na świecie stresuje się nowymi miejscami i związanymi z nimi hałasami. O ile sam Chrzest Święty może negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka, o tyle wynajęty lokal i związany z nim inny zapach, krzątanie się obsługi i innych ludzi może spowodować przebodźcowanie, związany z nim stres, a w efekcie zwiększoną płaczliwość dziecka. Taki obrót spraw może spowodować, że spotkanie rodzinne przebiegnie w stresie, w szczególności dla rodziców, co może szybko zakończyć dla nich tę okoliczność, gdy będą śpieszyć do domu, by w spokoju nakarmić i położyć dziecko do łóżeczka.

Na pewno plusem wyboru restauracji na Chrzest Święty będzie obsługa gości. Wynajęci kelnerzy, wcześniej przygotowane dania przez kucharzy, podanie ich do stołu ułatwia zajęcie się dzieckiem i gośćmi. I znowu kwestia tego, na ile możemy sobie pozwolić, i ile dań możemy zapewnić swoim gościom, by zmieścić się w przeznaczonym na to budżecie. 

Ile kosztują Chrzciny w lokalu 2022/2023?

Średni koszt na sezon 2022/2023 na osobę waha się między 100-300zł za “talerzyk”. Całkowity koszt wynajęcia sali i obsługi zależny jest przede wszystkim od miejscowości oraz jakości wybranego lokalu. Na tę uroczystość restauracje najczęściej proponują przystawkę, zupę, drugie danie, deser oraz napoje. Za tort oraz ewentualnie alkohol będzie trzeba zapłacić dodatkowo.

Na imprezie spotyka się najbliższa rodzina ze strony mamy, jak i taty dziecka. W oparciu o wyżej wymienione liczby, szacując zorganizowanie Chrztu Świętego w kameralnym, zawężonym gronie rodzinnym (ok. 20-30 osób) będzie to koszt między 2000 - 6000 zł za 20 osób, 3000 - 9000zł za 30, samego obiadu w restauracji. 

Pamiętać trzeba o innych kosztach, takich jak zaproszenia na chrzest, dekoracje sali i stołu, tort i spersonalizowany topper na Chrzest, szatka na Chrzest, świeca na Chrzest, podziękowania dla Chrzestnych itd itd. Co może spowodować, że koszt organizacji Chrztu może dojść do kwoty co najmniej 10tys., na co nie każdy rodzic może sobie pozwolić.

Topper na tort chrzest heksagon botaniczny

Drewniany topper na tort Chrzest Święty

Jak zrobić Chrzciny w domu?

Przede wszystkim należy zastanowić się, ile osób możemy zaprosić do naszego domu. Często warto wynająć dodatkową ilość krzeseł oraz duży stół, by pomieścić wszystkich zaproszonych gości. Do tego dochodzą dekoracje domu, stołu oraz zastawa. Warto zapytać o pomoc najbliższych w związku z przygotowaniem potraw, posprzątaniem i udekorowaniem domu lub zajęciem się niemowlakiem. Często wybieraną opcją i tańszą od obiadu w restauracji jest zamówienie cateringu. W przypadku samodzielnego przygotowywania potraw warto postawić na te mniej skomplikowane, które będą smakować każdemu, a przynajmniej większości krewnych, w tym warto wziąć pod uwagę dzieci. 

Kolejną rzeczą o którą warto zadbać jest tort na Chrzest oraz uroczyste udekorowanie pomieszczenia w którym będzie organizowane przyjęcie oraz dekoracja stołu do którego zasiądzie cała rodzina. W przypadku organizacji Chrztu Świętego w domu warto wziąć pod uwagę, by pomieszczenie w którym odbędzie się obiad nie było za blisko sypialni dziecka, by w razie zmęczenia mogło w spokoju i ciszy odpocząć. 

Chrzest - co musisz mieć?

Dobry plan ustalony odpowiednio wcześnie to podstawa dobrej organizacji Chrztu i całej otoczki wokół tej uroczystości. Warto zacząć od wyboru daty i Parafii jeszcze przed narodzinami dziecka. Potem dobrze wybrać odpowiednie i odpowiedzialne osoby na Matkę Chrzestna oraz Ojca Chrzestnego. 

To z części formalnej od strony samego sakramentu. 

Kolejnym krokiem jest wybranie i wypisanie zaproszeń dla gości. Dodatkowe przesłanie prośby o bycie Chrzestną, Chrzestnym będzie miłym gestem dla wybranych przez nas osób. Wspaniałym pomysłem będą oryginalne zaproszenia w eleganckiej kopercie, owinięte wstążeczką. Bliscy otrzymując takie zaproszenie docenią estetyczną formę inwitacji. 

Tutaj na szczęście mamy szeroki wachlarz różnych stylów. 

Zaproszenie na chrzest kubraczek w wianuszku Zaproszenia na chrzest złoty wianuszek

Eleganckie zaproszenia do wypisania na Chrzest

Jeżeli bardzo zależy nam na czasie możemy również skorzystać z nowoczesnych zaproszeń ze zdjęciem na telefon w postaci eleganckich spersonalizowanych grafik.

Zaproszenie na chrzest na telefon ze zdjęciem boho

Zaproszenie na telefon na Chrzest

Dekoracja sali, będzie dla niektórych chyba najprzyjemniejszą częścią organizacji imprezy rodzinnej w domu. Tutaj możemy już puścić wodze fantazji, pamiętając jednak, że Chrzest Święty, to uroczystość kościelna. Warto o tym pamiętać i nie inwestować w przepych, a w elegancki minimalizm. Elementy bieli oznaczające czystość, połączone ze złotem podkreślającym wagę sakramentu to podstawowe kolory najczęściej wybierane przez rodziców. Według najnowszych trendów akcent kwiatów, elementy zieleni nadające świeżości i kontrastu, delikatne beże, będą również pięknie komponowały się w każdym domu. Dobrym pomysłem może być też podkreślenie płci dobierając elementy różu w przypadku dziewczynki, lub błękitu w przypadku chłopca. \

Balony na Chrzestbanery i girlandy na Chrzest sprawią, że pomieszczenie w którym będzie uroczysty obiad podkreślą wyjątkowość tej okoliczności.

Co jest wygodne, teraz możemy zamówić przez internet całe zestawy dekoracji, co pozwoli nam na  udekorowanie sali w wybranym przez nas stylu. W jednym takim zestawie możemy zakupić serwetki z wybranym motywem, np. z gałązką eukaliptusową do tego bieżnik flizelinowy, który oszczędzi nam prania oraz kieszonki na sztućce. W taki wydaniu stół będzie prezentował się szykownie i elegancko. 

Tort na Chrzest Święty można upiec samodzielnie. Jednak zamówienie tortu okolicznościowego w ulubionej cukierni oszczędzi nam czasu. Z naszej strony, ciekawym pomysłem na spersonalizowaną dekorację tortu będzie zamówienie specjalnego toppera na tort z imieniem na tort na Chrzest. 

Kwestia ubranka oraz świecy na Chrzest dla dziecka według tradycji pozostawiana jest Rodzicom Chrzestnym. Mogą oni jednak konsultować się z rodzicami, by wpasować się w ich gusta i by szatki pasowały rozmiarem na dziecko. 

Miłym ukłonem będą podziękowania dla gości za przybycie na tę wyjątkowa i ważną okoliczność. Dobrym pomysłem na to będą kartki okolicznościowe, bileciki lub drobne słodkie upominki.

Przekąski na Chrzest- 5 propozycji

Gdy sami przygotowujemy potrawy i przekąski, warto postawić na proste, szybkie w przygotowaniu i oczywiście smaczne przekąski. 

Świetnie sprawdzą się tortille z zawiniętymi w nich wybranymi dodatkami - np. serek śmietankowy, łosoś wędzony, rukola.. Takie złożone tortille można podzielić na małe kawałeczki i ułożyć estetycznie w piramidki na talerzach.

Równie prostym sposobem na przekąskę, jest pokrojenie bagietki w małe kromki (bruschetty), polanie ich czosnkową oliwą i położenie na nich mieszanki pomidorów z cebulką i bazylią.

Kolejną propozycją będą jajka faszerowane i tutaj możemy przygotować różne rodzaje farszu. Z pieczarkami, z chrzanem bądź ćwikłą, z drobno pokrojoną papryką czerwoną. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia :)

Jeżeli jeszcze nie próbowaliście sałatki makaronowej z zielonym pesto, pomidorkami cherry, świeżą bazylią i mozarellą, to zaskoczycie się jak szybki i smaczny to sposób na przekąskę na Chrzest. Na pewno ta zimna lub ciepła przekąska zasmakuje zaproszonym gościom.

Nie wszystko musi być wytrawne. Można też zrobić słodki bufet z ciasteczkami, ciastami, różnym rodzajem czekolad, czy krówek, np. zawiniętych w papierek z napisem “Chrzest Święty”.

Menu na Chrzest

Jak wcześniej napisaliśmy. Gdy chcemy organizować Chrzest, mamy dwie opcje do wyboru. Możemy oszczędzić sobie czasu (ale nie pieniędzy), zamawiając catering, albo przyrządzić potrawy samodzielnie. O ile pierwsza propozycja jest zależna od oferty firmy cateringowej i naszych możliwości finansowych, tak opcja przygotowania samemu nie jest wcale taka skomplikowana. Liczy się spryt i sposób. 

Menu na chrzest złote stópki Menu na chrzest złote stópki wnętrze

Personalizowane menu na chrzciny dziecka

Przekąski już mamy, teraz czas na I danie. Najprostszym sposobem będzie łatwa w przygotowaniu zupa- np. rosół lub inna “uniwersalna” zupa, która posmakuje każdemu, wliczając dzieci.

Na II danie można przygotować coś z pieca- np. pałeczki z kurczaka z pieczonymi ziemniakami, które można wcześniej upiec, z rana, jeszcze przed Mszą Świętą i podgrzać przed samym podaniem, co zaoszczędzi nam czasu, a zasmakuje gościom.

Na deser idealnie sprawdzą się upieczone lub kupione w cukierni ciasta w różnycyh rodzajach- drożdżowe, na bazie ciasta francuskiego, serników, czy ze śmietaną. Do tego kawa lub herbata i gotowe!

Pomysły na Chrzest w różnych stylach 

Wybór stylu oprawy dekoracyjnej domu oraz stołu jest szeroki. Który wybrać by Chrzest wyglądał elegancko, ale i nowocześnie?

Można postawić na minimalizm śnieżnej bieli ze złotem z motywem kwiatowym. Wspaniale prezentują się z motywem małych stópek lub gołębi. Ich elegancja i gustowność oczarują zaproszonych gości. 

Drugą opcją według najnowszych trendów jest styl naturalny, boho. Grafiki w postaci gałązek eukaliptusa, różowych lub błękitnych kwiaty to klasyczne propozycje na przyozdobienie sali. Jest to oryginalny i ostatnio bardzo modny styl szaty dekoracyjnej sali na Chrzest Święty, dzięki któremu ta wyjątkowa uroczystość zapadnie na długo w pamięci całej rodzinie.  Botaniczne akcenty w stylu boho będą pięknie się prezentowały i  idealnie podkreślą uroczystość Chrztu Świętego.

Kolejną naszą propozycja będą dekoracje na Chrzest z delikatnym akcentem podkreślającym płeć dziecka. Dekoracje w odcieniach różu dla dziewczynki, a niebieskiego dla chłopca. Piękne i oryginalne połączenie pastelowych kolorów z kwiatami również sprawią, że ten ważny dzień będzie wyjątkowy dla dziecka i całej rodziny.

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się