Niezbędnik na Chrzest Święty - co potrzebujesz?

Chrzest Święty stanowi pierwszy sakrament przyjmowany w życiu. Zazwyczaj udzielany jest dzieciom na krótko po narodzinach, dlatego stanowi niezwykle wyjątkowe wydarzenie w pierwszych jego miesiącach. To także jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które przygotowują maluszka do stania się świadomym i dojrzałymi członkami wspólnoty Kościoła Jezusa Chrystusa. Chrzest Święty ma za zadanie oczyścić z grzechów - w przypadku najmłodszych, z grzechu pierworodnego. 

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że to ważna uroczystość, która wymaga odpowiedniej organizacji, żeby przebiegać sprawnie i bez żadnych problemów. Scenariusz mszy oraz sakramentu w kościele są ustalone odgórnie, a za postępowanie zgodnie z kolejnymi punktami odpowiada ksiądz. On z pewnością też pomoże rodzicom czy Chrzestnym "odnaleźć się" podczas szczególnie istotnych momentów Chrztu Świętego. 

Chcesz zorganizować sakrament swojej pociechy? Część rodziców za planowanie zabiera się jeszcze w trakcie ciąży. To pozwala dobrze przygotować się do uroczystości. Zwłaszcza, że popularnym rozwiązaniem po mszy w kościele jest organizacja przyjęcia dla rodziny oraz jej przyjaciół. Jeśli stawiasz na taki wariant, z całą pewnością potrzebować będziesz więcej czasu, aby wykonać wszystkie zadania. Na szczęście, z naszym artykułem nie zapomnisz o żadnej ważnej kwestii. Znajdziesz w nim bowiem listę formalności czy spraw do załatwienia, a także praktyczne porady i wskazówki. Dzięki temu Chrzest Święty Twojego dziecka będzie naprawdę wyjątkowy.

Lista formalności na Chrzest

 • Wybór Rodziców Chrzestnych

 • Dokumenty: skrócony akt urodzenia i dane Chrzestnych

 • W dniu Chrztu: zaświadczenie odbytej spowiedzi rodziców i Chrzestnych

 • Opcjonalnie: zgoda proboszcza parafii rodziców (gdy Chrzest odbywa się w innym kościele i ksiądz wymaga takiego dokumentu)

 • Świeca oraz szatka do Chrztu Świętego

W tych kilku punktach wyliczone są właściwie wszystkie kwestie, których formalnie wymaga się podczas organizacji Chrztu Świętego. Uroczystość dzięki temu jest nie tylko możliwa do przeprowadzenia, ale też niezwykle symboliczna i podniosła. 

Prośba o bycie chrzestną puzzle boho kołyska Prośba o bycie chrzestnym stópki drewniana

Prośby o zostanie Rodzicami Chrzestnymi

Jak zorganizować Chrzest dziecka?

Skrócony akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego przedstawia się w kościele jedynie do wglądu, aby potwierdzić tożsamość dziecka. Dobrze jest mieć go ze sobą podczas pierwszej wizyty w parafii. Wtedy rodzice ustalają z księdzem termin, w którym odbędzie się Chrzest - zwykle dobrze zrobić to jakieś 6-8 tygodni przed uroczystością, żeby bez problemu dopełnić wszystkich formalności. To także pomaga w organizacji przyjęcia po mszy. 

Wśród danych Rodziców Chrzestnych zazwyczaj oczekuje się imion i nazwisk, adresu zamieszkania oraz wieku. A kto może zostać Chrzestnym? Według prawa kanonicznego, taką rolę może przyjąć osoba, która: 

 • ukończyła 16 lat

 • jest katolikiem

 • przyjęła sakrament bierzmowania i I Komunii

 • nie posiada kary kanonicznej

 • nie jest rodzicem chrzczonego dziecka

Dopuszcza się jednak, by Chrzestnym została osoba innego wyznania - musi jednak być ochrzczona. 

Rola Chrzestnych jest niezwykle ważna i odpowiedzialna, dlatego do ich wyboru należy podejść z namysłem. Kierowanie się zamożnością czy samą sympatią nie będzie w tym przypadku odpowiednie. Chrzestni powinni bowiem być oparciem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Ich rolą jest prowadzenie maluszka przez życie zgodnie z wiarą chrześcijańską. Właśnie dlatego wyboru odpowiednich osób nie należy dokonywać "na szybko". Zastanów się najpierw, czy Twoi bliscy podołają zadaniu i będą do niego podchodzić z należytym zaangażowaniem. Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, poproś ich o podjęcie się tej roli. Na pewno zgodzą się z wielką przyjemnością.

Podziękowanie dla chrzesnych w pudełku eleganckie złoto Podziękowanie dla chrzestnych w pudełku eukaliptus ze zdjęciem

Podziękowania dla Rodziców Chrzestnych

Skoro jesteśmy przy temacie Rodziców Chrzestnych - to oni zazwyczaj odpowiadają za przygotowanie szatki oraz świecy do Chrztu Świętego. Zorganizowanie tych elementów jest o tyle ważne, że odgrywają one niezwykle symboliczną rolę w czasie uroczystości. Chrzest odbywa się poprzez polanie głowy dziecka wodą święconą. Później Matka Chrzestna nakłada na maluszka szatkę na znak czystości, a Ojciec odpala od paschału świecę - symbol drogi zgodnie z naukami Jezusa Chrystusa. Szatka i świeca powinny mieć biały kolor, jednak oprócz tego mogą być zdobione subtelnymi motywami, a nawet imieniem dziecka. To nada im unikalny charakter.

Szatka do chrztu złote stópki urocze

Szatka do Chrztu z sentencją

Zarówno zaświadczenie o spowiedzi, jak i zgoda na ochrzczenie dziecka z parafii rodziców są zależne od tego, czego wymaga kościół, w którym chcecie zorganizować uroczystość. Na szczęście, żadnego z dokumentów nie trzeba przynieść na pierwsze spotkanie z księdzem, dlatego ze spokojem możecie zapytać o dodatkowe formalności, gdy już na nim będziecie. W ten sposób bez problemu przygotujecie się na Chrzest swojej pociechy.

W temacie organizacji uroczystości bez dwóch zdań dobrze jest wspomnieć też kwestię drugiego imienia. Utarło się przekonanie, że to niezbędny element, gdy planujemy Chrzest dziecka. Nic bardziej mylnego! Nie ma żadnego wymogu, który mówiłby, że dziecko musi otrzymać podczas uroczystości drugie imię. A tym bardziej, że musi to być imię świętego patrona. Na Chrzest, oczywiście, można wybrać imię dla córki czy syna, ale to decyzja zależąca wyłącznie od rodziców. Kościół sugeruje, by to zrobić, ale bez wątpienia można zorganizować sakrament również bez tego.

Przed uroczystością Chrztu bardzo często parafie organizują również spotkanie dla rodziców i Chrzestnych. Mogą oni dowiedzieć się podczas takiej wizyty, jak dokładnie przebiega msza oraz przyjęcie sakramentu. Spotkania nie są obowiązkowe, jednak mogą bardzo pomóc w czasie przygotowań do ceremonii. 

Zaproszenie na chrzest do wypisania króliczek w kołysce dla dziewczynki Zaproszenie na chrzest perso eukaliptus

Zaproszenia na Chrzest Święty

O czym jeszcze pamiętać podczas organizacji Chrztu?

Bez dwóch zdań organizacja uroczystości w kościele to najważniejsza część planowania sakramentu. Chrzest Święty może z powodzeniem zakończyć się po mszy. Popularnym pomysłem jest natomiast przygotowanie przyjęcia, podczas którego rodzice, maluszek i wszystkie bliskie osoby mogą spędzić miło czas, celebrując tak szczególny dzień. 

Do zorganizowania uroczystości z pewnością przydadzą się zaproszenia na Chrzest, dekoracje sali i stołu, a także dodatki, pamiątka dla dziecka czy podziękowania dla gości. Wszystkie te elementy znaleźć można w naszym sklepie internetowym. Dzięki temu szybko i bez żadnego problemu zaopatrzysz się we wszystko, czego potrzebujesz do organizacji uroczystości. Chrzest Święty Twojego dziecka na pewno oczaruje wszystkie zebrane osoby, jeśli zadbasz o odpowiednią oprawę i dekoracje. Chrzciny z powodzeniem zorganizować można w wynajętym lokalu, np. restauracji, jednak nic nie stoi też na przeszkodzie, by przygotować je w prywatnym domu. Tam na pewno wszyscy poczują się komfortowo i wygodnie. 

Topper na tort złoty gołąbek chrzest

Topper z imieniem na Chrzest dziecka

Najważniejszą osobą podczas organizacji oraz przebiegu uroczystości jest jednak Twoje dziecko, dlatego to o jego samopoczucie powinieneś zadbać w pierwszej kolejności. Jak? Z pewnością, pamiętając o kilku niezbędnych akcesoriach i produktach, które mogą się przydać zarówno na mszy, jak i przyjęciu.

Co potrzeba dziecku na Chrzest?

 • odświętne ubranie - wygodne i zapewniające swobodę ruchów

 • kocyk lub rożek

 • pieluchy na zmianę

 • mokre chusteczki

 • butelka z mlekiem

 • podgrzewacz do butelek

 • mata do przewinięcia dziecka

 • ubranko na zmianę

Może okazać się, że dziecko spokojnie przeleży całą mszę i wykorzystywanie butelki albo pieluch nie będzie konieczne. Jeśli jednak maluszek stanie się niespokojny lub naprawdę zajdzie taka potrzeba, z pewnością ksiądz nie będzie miał nic przeciwko, żeby rodzice skorzystali z zakrystii, by zapanować nad sytuacją. Zamiast niepotrzebnie się stresować, możesz bez żadnego problemu sprawić, by Chrzest Twojego dziecka przebiegł naprawdę komfortowo i przyjemnie. Wystarczy dobrze zorganizować się przed uroczystością, aby uniknąć nerwów i niespodziewanych sytuacji. To szczególnie ważne, gdy po mszy odbywa się przyjęcie w restauracji lub innym lokalu.

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się