Pamiątka Chrztu - szatka do Chrztu z imieniem PORADY

Szatka do Chrztu z imieniem: obowiązkowa Pamiątka Chrztu

Szatki do Chrztu czy pamiątkowe chusteczki z imieniem dziecka to dodatek, który po prostu musi być obecny na uroczystości Chrztu Świętego. Kto kupuje szatkę do Chrztu? Jaki wzór wybrać? Zobaczcie najpiękniejsze szatki do Chrztu z imieniem i wybierzcie tę, która najbardziej Wam odpowiada. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

szatka do chrztu poradnik kto kupuje

Znaczenie symboliczne szatki do Chrztu Świętego

Uroczystość Chrzcin to wielkie przedsięwzięcie dla całego środowiska, które otacza dziecko oraz dla samego małego bohatera. Jednakże w większości przypadków dziecko jest zbyt małe, aby mieć jakikolwiek wpływ na aranżację uroczystości, co z kolei spada na barki rodziców pociechy. Stają oni przed szeregiem decyzji, związanych z Chrzcinami, które zdeterminują całość uroczystości. Jedną z nich jest szatka dla dziecka na Chrzest. Istnieje wiele wariantów do wyboru w kwestii szatki: są w kształcie sukieneczki, chusteczki oraz z wieloma dziecięcymi motywami, w różnej gamie kolorystycznej. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego modelu i koloru, należałoby najpierw zadać istotne pytania: Po co to wszystko?

Po co kupuje się szatkę na Chrzest dla dziecka? Jaki jest jej sens i przeznaczenie?

Szatka ma ogromne znaczenie symboliczne i jest bardzo ważnym elementem udzielania sakramentu. Symbolizuje wewnętrzną zmianę duchową przyjmującego sakrament. Moment, w którym należy założyć na dziecko szatkę, jest chwilą przystąpienia do wiary oraz Wspólnoty Kościoła. Zatem należy zapamiętać, że szatka nie jest jedynie aspektem estetycznym na ceremonii. Ma ona bardzo ważną rolę i symbolikę, dzięki której ten dzień jest tak wyjątkowy w życiu malucha oraz jego najbliższych. Należy zatem wziąć ten argument pod uwagę podczas wyboru szatki, albowiem nie jej koszt ani wzór jest najważniejszy podczas ceremonii, a znaczenie symboliczne, do którego ubranko liturgiczne się odwołuje. Jest ono także formą wsparcia dziecka podczas sakramentu przez Rodziców Chrzestnych, którzy przeważnie zajmują się kwestią zakupu szatki na Chrzest dla dziecka, odciążając w ten sposób rodziców maluszka. Jest to wyraz zaangażowania w uroczystość oraz czynny udział w rozwoju duchowym dziecka. 

Co jest wizualnie ważne w szatce na Chrzciny w kontekście wiary?

Zastanawiając się nad znaczeniem szatki, należy odpowiedzieć także na pytanie: Czy wizualny aspekt jest całkowicie nieistotny? Oczywiście, że jest ważny. Bardzo duże znaczenie ma kolor szatki na Chrzest. Pomimo dopuszczalnych ozdobnych elementów lub znaków graficznych w subtelnych barwach, należy pamiętać przy wyborze, że kolor materiału szatki musi być koniecznie biały. Biel jest w kościele katolickim symbolem czystości oraz niewinności, co w wyjątkowy sposób podkreśla charakter uroczystości wstąpienia dziecka do Wspólnoty Kościoła. Opcji dekoracyjnych jest wiele i nie jest to zabronione. Dlatego też, jeśli rodzice chcą podkreślić subtelnym kolorem płeć dziecka, to mogą z łatwością wybrać odpowiedni wariant dekoracyjny. 

 

Szatka do chrztu - kto kupuje, jaką wybrać?

Ubieranie dziecka do Chrztu jest nieodłącznym elementem całej uroczystości, albowiem zostanie uwiecznione na zdjęciach pamiątkowych, które trafią do albumów rodzinnych. Jest to moment, w którym nasze dziecko doświadczy pierwszego sakramentu Chrztu Świętego i dołączy do Wspólnoty Kościoła, dlatego szatka do chrztu dla malucha, którą będzie miał na sobie w tym wyjątkowym momencie, istotna jest ze względu na symbolikę wydarzenia. Albowiem nie należy zapomnieć o tym, że Chrzest dziecka to przede wszystkim przeżycie duchowe i rzeczy materialne odgrywają raczej drugorzędną rolę w tym wyjątkowym dniu. 


Kto kupuje szatkę na Chrzciny?

Społecznie zostało przyjęte, że obowiązek ten leży po stronie Matki Chrzestnej lub Ojca Chrzestnego. Jest to piękny wyraz zaangażowania w ceremonię oraz jednoczesne odciążenie rodziców dziecka od kolejnego obowiązku, związanego z Chrzcinami pociechy. Co więcej, zazwyczaj bardzo ważnym obowiązkiem Chrzestnej lub Chrzestnego na Chrzcie jest założenie na dzieciątko szatki w odpowiedniej chwili ceremonii, w geście dołączenia malucha do Wspólnoty Kościoła. Wydarzenie to ma silne podłoże symboliczne, ponieważ w ten sposób Rodzice Chrzestni wyrażają swoje zaangażowanie w przyszłe życie dziecka oraz deklarują swoją obecność na ścieżce rozwoju duchowego. Deklarują także bycie autorytetem dla dziecka oraz towarzyszem, prowadzącym przez wiarę. 

Rodzaje szatek i pamiątkowe pudełka

Gdy już wiemy, co Chrzestny daje na Chrzciny, możemy pokusić się o stworzeni klasyfikacji szatek ze względu na ich rodzaje oraz wykonanie. Bardzo popularna jest na przykład szatka do chrztu ręcznie robiona lub szatka do chrztu z haftem, która z pewnością jest wyjątkową kreacją dla malucha, ze względu na skrupulatne wykonanie ubranka. Haftowana szatka bardzo ładnie się prezentuje i jest przede wszystkim trwała. Często wybierana przez Rodziców Chrzestnych jest także szatka do Chrztu z personalizacją, dzięki czemu ubranko jest wspaniałym prezentem na Chrzciny, a także piękną pamiątką na lata. Poza wyborem samej szatki należy zastanowić się także nad sposobem wręczenia prezentu. Perfekcyjnie zdadzą egzamin ozdobne, pamiątkowe pudełka na szatki, które również można w dowolny sposób personalizować, nanosząc na wierzchnią stronę pudełka naklejkę z imieniem dziecka, datą uroczystości oraz imieniem wręczającego. 

 

 

szatka do Chrztu z imieniem w kształcie sukienki

 

Szatka do Chrztu w kształcie sukienki to jeden z najpopularniejszych modeli; kliknij na zdjęcie i zobacz propozycje ze sklepu ZlotyAniol.pl

 

Uniwersalne szatki dla chłopca i dziewczynki

Najbardziej uniwersalnym ubrankiem jest biała szatka do chrztu dla dziewczynki oraz dla chłopca. W sklepie ZlotyAniol.pl propozycją uniwersalnych szatek na Chrzest są te w tradycyjnym kolorze białym, wykończone złotą lub białą koronką. Pamiątka z Chrztu jest personalizowana i można na niej bez problemu umieścić imię dziecka, datę uroczystości oraz wierszyk lub modlitwę. A poza tym istnieje możliwość doboru ozdobnej grafiki. W ofercie występują urocze motywy graficzne w postaci: wózeczka dziecięcego, gałązki eukaliptusa, ozdobnej hostii, krzyżyka czy wózeczka. Największą popularnością wśród uniwersalnych wersji cieszy się szatka z motywem złotych stópek. Jest ona bezapelacyjnym bestsellerem wśród szatek na Chrzciny dla chłopca, jak i dla dziewczynki, ponieważ jest urocza, a zarazem elegancka.

 

szatka do Chrztu z imieniem chusteczka

Szatka do Chrztu w kształcie chusteczki to drugi popularny model; kliknij na zdjęcie i zobacz propozycje ze sklepu ZlotyAniol.pl

 

Szatka dla chłopca

Jeśli chodzi o ubranka na Chrzciny dla chłopców, to kolorystycznie dominują wszelkie odcienie niebieskich dodatków. Szatki chłopięce w kształcie sukienki są oczywiście białe, wykonane z atłasu i zazwyczaj mają wykończenie w postaci koronki w kolorze niebieskim oraz motywami graficznymi w tym samym kolorze. Dostępne obrazki do nadrukowania to wózeczek dziecięcy, śpiący chłopiec w kwiatach, aniołek oraz granatowe kwiaty z błękitnym gołąbkiem. Każdy z nich podkreśla subtelność malucha. Istnieje także możliwość personalizacji szatki na Chrzest dla chłopca w postaci imienia dziecka, daty uroczystości oraz wierszyka, bądź modlitwy. Jest to niezwykły pomysł na prezent na Chrzciny od Chrzestnej. 

szatka do chrztu chłopca z imieniem błękitna

chusteczka do chrztu z imieniem

chusteczka do chrztu z imieniem dla chłopca

szatka do chrztu chłopca granatowa z kwiatami

Szatki do Chrztu chłopca z błękitnym akcentem - propozycje ze sklepu ZlotyAniol.pl

Szatka dla dziewczynki

Najbardziej popularna dla dziewczynki jest szatka do chrztu w kształcie sukienki z akcentami w kolorze różowym. Na białej szatce można umieścić spersonalizowany nadruk w postaci imienia dziecka oraz daty uroczystości. Dodatkowo istnieje opcja na dodanie wierszyka lub modlitwy na ubranku oraz wybranego motywu w kolorze różowym. Może być to wózeczek dziecięcy, aniołek, śpiące niemowlę albo kwiatowe serce z ozdobami w kolorze różu. Każdy motyw ma kwiatową aranżację oraz różowe elementy, co sprawia, że ubranka nabierają dziecięcego wdzięku i uroku. Rewelacyjnie sprawdzają się na uroczystości Chrztu Świętego dziewczynki. 

 

Szatka do Chrztu dziewczynki z różowym wózeczkiem i kwiatami

Szatka do Chrztu dziewczynki z różowym wózeczkiem i kwiatami

 

Chusteczka na Chrzest dziewczynki z imieniem i różowym akcentem

Chusteczka na Chrzest dziewczynki z imieniem i różowym akcentem

 

Haftowane szatki do Chrztu

Forma haftowanych szatek do Chrztu jest rewelacyjna i bardzo odświętna. Dzięki temu dziecko wygląda rewelacyjnie podczas uroczystości. Haftowane szatki do Chrztu w sklepie ZlotyAniol.pl mają różne motywy, w zależności od barwy. Występują w czterech wariantach kolorystycznych, ze względu na kolor haftu. Może być on: biały, złoty, niebieski lub różowy. Biały i złoty są uniwersalnymi wersjami dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Szatki z tym kolorem zdobień, mają motyw krzyża oraz naczynia z wodą święconą. Kolejne dwie propozycje to odpowiednio opcja haftu w kolorze niebieskim dla chłopca i w wersji różowej dziewczynki. W tej wersji szatki do Chrztu haft ma symboliczną postać serca na dłoni z krzyżykiem w środku. We wszystkich wariantach haft jest aplikowany na atłasowy materiał szatki. Każda haftowana szatka na Chrzciny posiada u dołu sukieneczki ażurowo wycinane wzory, które są niezwykle eleganckie.

Chusteczki jako szatki na Chrzest

Inną formą szatki na Chrzest jest ozdobna chusteczka. Jest to uproszczony model szatki na Chrzciny na wzór sukienki. Chusteczka może na pozór wydawać się zwykłym kawałkiem materiału, jednakże poprzez zastosowanie personalizacji w postaci imienia dziecka, daty uroczystości oraz wybranego motywu graficznego, staje się wyjątkowym symbolem wstąpienia malucha do Wspólnoty Kościoła oraz pamiątką tego wyjątkowego dnia. Chusteczki, podobnie do szatek na wzór sukienek, również występują w wersjach uniwersalnych jak motyw złotych stópek w bieli lub bardziej zorientowanych na płeć dziecka jak niebieskie w wersji dla chłopców, bądź różowe motywy dziecięce dla dziewczynek. Proponujemy także modele chusteczek haftowanych z aniołkiem w kolorze białym, różowym lub niebieskim haftem na satynie.

 

chusteczka na chrzest dziewczynki

Chusteczka na Chrzest dziewczynki z imieniem i motywem różowego serca

 

 

Jak zapakować szatkę na prezent? Ozdobne pudełka na szatkę

Pamiątka chrztu to także pudełko, dzięki któremu w elegancki sposób można wręczyć ubranko dla maluszka. Jest to wspaniała możliwość archiwizacji wspomnień. Pudełko pozwoli przechować szatkę w nienaruszonym stanie tak, aby była pamiątką na długie lata. Pudełko na szatkę do Chrztu jest elementem prezentu w postaci symbolicznego ubranka.  Dodatkowym atutem jest wyjątkowa personalizacja prezentu. Pudełeczko na szatkę jest wykonane z grubej, białej tektury, a na wierzchu posiada specjalnie spersonalizowaną naklejkę z imieniem dziecka, datą uroczystości oraz imieniem osoby wręczającej prezent. Można swobodnie dopasować motyw naklejki do szatki, którą wręczymy, dzięki czemu nasz prezent będzie jednolity i stworzy niesamowity komplet.

 

pudełko na szatkę do chrztu

pudełko na szatkę do Chrztu z gołąbkiem

 

Jak zapakować szatkę do Chrztu? Propozycje szatek z imieniem dziecka

 


Podsumowanie

Szatka na Chrzest Święty to ważny element uroczystości udzielenia pierwszego sakramentu Świętego. Wachlarz wyboru jest bardzo obszerny, dlatego z pewnością można znaleźć opcję, która najbardziej przypadnie nam do gustu i będzie dopasowana do bohatera przedsięwzięcia. Należy pamiętać o istotnych aspektach szatki, bez których pozostaje ona tylko zwykłym kawałkiem materiału. Biel to jeden z najważniejszych motywów, którymi należy się kierować przy wyborze ubranka na Chrzest Święty. Symbolika niewinności inspirowana bielą to podstawa uroczystości, ponieważ w pełni oddaje jej charakter i bezpośrednio odwołuje się do Pisma Świętego. Szatkę można wybrać w postaci sukieneczki lub prostej chusteczki. Oba warianty można opatrzyć wybranym motywem oraz personalizacją. Dobierając ozdobne pudełeczka na szatkę, można stworzyć piękny komplet prezentowy dla malucha i jednocześnie mile zaskoczyć rodziców. Są to drobne elementy uroczystości, dzięki którym chwile z dnia Chrztu Świętego będą wyjątkowe i klimatyczne. Dbałość o detale również determinuje sukces całej ceremonii oraz czasu spędzonego w gronie najbliższych. 

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się