Pierwsza Komunia Święta - lista spraw do załatwienia

Pierwsza Komunia Święta stanowi uroczyste wydarzenie, do którego zwykle przygotowywane są dzieci. Aktualnie wiek przyjęcia sakramentu ustalony jest na trzecią klasę szkoły podstawowej. Aby przygotować dziecko na tę ważną uroczystość, rodzice powinni zaplanować wszystkie konieczne formalności. Dotyczy to zarówno dopilnowania dokumentacji czy niezbędnych produktów, ale także dopilnowania, by pociecha nauczyła się wszystkich istotnych modlitw czy zasad. Jak przygotować się do Pierwszej Komunii dziecka? Z całą pewnością dobrze jest wszystko zaplanować. W ten sposób bez dwóch zdań o niczym nie zapomnisz. 

Jak przygotować Komunię dziecka?

Jeśli dziecko przystępuje do I Komunii Świętej razem z resztą swojej szkoły, zwykle za sporą część organizacyjnych spraw odpowiada katecheta czy ksiądz. Opiekun grupy z pewnością poinformuje rodziców o wszystkich niezbędnych dokumentach czy zadaniach do wypełnienia. Dobrze jest jednak samodzielnie także dobrze orientować się w formalnościach niezbędnych do przeprowadzenia sakramentu Pierwsza Komunia. Na początek odpowiedz sobie na pytanie: jak krok po kroku zorganizować uroczystość dziecka?

Lista spraw do załatwienia przed Komunią:

Zaproszenia Komunijne boho z hostią Świeca do komunii z konwaliami

Przykładowe dodatki na Komunię dziecka

Z całą pewnością rodzice dziecka nie mają najmniejszego wpływu na datę uroczystości. Zwłaszcza, gdy ich pociecha przystępuje do sakramentu razem z innymi dziećmi. Termin Pierwszej Komunii Świętej ustalany jest odgórnie i należy się do niego dostosować. Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na przyjęcie, jeśli planujesz wyprawić je w restauracji czy innym lokalu. Alternatywą jest uroczystość dla rodziny zorganizowana w domu. W takim przypadku jednak zwykle potrzeba więcej przygotowań, choć można liczyć na znaczne obniżenie kosztów uroczystości. 

Do organizacji Pierwszej Komunii Świętej dziecka warto jest przystąpić na wiele miesięcy przed ceremonią. Pozwoli to na spokojnie przygotować wszystkie istotne dla Ciebie i Twojego dziecka elementy. Unikniesz niepotrzebnego pośpiechu oraz stresu, które często towarzyszą pospiesznemu planowaniu. 

Co potrzeba na Pierwszą Komunię dziecka?

Z listy spraw do załatwienia łatwo wywnioskować co najmniej kilka produktów niezbędnych do zorganizowania Pierwszej Komunii. Aby jednak je uporządkować przygotowaliśmy także spis produktów, bez których ciężko wyobrazić sobie planowanie uroczystości.

Co potrzeba na Komunię:

  • Alba

  • Świeca

  • Różaniec

  • Modlitewnik

  • Zaproszenia na Komunię

Powyższe produkty to bez żadnych wątpliwości absolutne must-have na uroczystość sakramentu Twojego dziecka. Przydadzą się podczas przygotowań do ceremonii, ale także w trakcie jej trwania. Tego rodzaju akcesoria na pewno powinny zostać dopasowane do uroczystego charakteru okazji. Zwykle utrzymane są w odcieniach bieli, złota i srebra, które fenomenalnie podkreślą klimat Eucharystii. Co jeszcze należy przygotować na uroczystość?

Wianek komunijny majowa świeżość Topper na tort heksagon pierwsza komunia

Popularne akcesoria na Komunię

Dokumenty na Komunię:

  • odpis aktu Chrztu Świętego 

  • deklaracja podpisana przez rodzica

  • świadectwo uczestnictwa w katechezie

W zależności od parafii te wymagania mogą się nieco różnić. Jeśli dziecko przystępuje do sakramentu razem z innymi uczniami danej klasy czy szkoły, świadectwo uczestniczenia w katechezie prawdopodobnie nie będzie potrzebne. Katecheta czy ksiądz przygotowujący dzieci doskonale przecież zdaje sobie sprawę z tego, że biorą one udział w zajęciach. 

W kwestii dokumentów i akcesoriów potrzebnych na uroczystość możesz poradzić się w szkole swojej pociechy albo w parafii. Osoba odpowiedzialna za jej organizację bez dwóch zdań udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.  

Na tak odświętną okazję rodzice zaopatrują swoje dzieci dodatkowo w akcesoria, które pozwalają dziewczynkom i chłopcom poczuć się naprawdę szczególnie. Wszystkie elementy stroju powinny pasować do klimatu celebrowanej okazji. Do najczęściej wybieranych dodatków należą: wianek na głowę, rękawiczki, torebka czy korsaż na rękę. Niektóre z nich nie tylko wspaniale wyglądają, ale przy okazji są też bardzo praktyczne. 

Lista rzeczy potrzebnych na przyjęcie komunijne

Po ceremonii w kościele planujesz zorganizować przyjęcie dla swojego dziecka? W takim razie koniecznie zobacz, jakie dekoracje, akcesoria i dodatki przydadzą się podczas jego planowania. Bez dwóch zdań potrzebne będą zaproszenia, o których wspominaliśmy wcześniej - wystarczy jednak dodatkowo zamieścić na nich informację o przyjęciu. Po ceremonii dziecko może zdjąć odświętną albę, dlatego dobrze jest zadbać o odświętny strój, który będzie ładnie prezentować się na uroczystości. Dla dziewczynek zwykle jest to sukienka, natomiast dla chłopców garnitur lub koszula i eleganckie spodnie.

Lista zakupów na przyjęcie komunijne:

Pamiątka I komunii obrazek posrebrzany dla chłopca Biblia pamiątka i komunii srebrno złota z kielichem

Prezenty dla dziecka na Komunię

Do dekoracji domu albo sali restauracyjnej przyda się spory zestaw ozdób. Wśród najważniejszych znaleźć można serwetki, obrus lub bieżnik, winietki z nazwiskami, balony i banery. Do ubrania wnętrza przydadzą się też wazony z kwiatami czy nastrojowe świece. Ostateczny wygląd aranżacji zależy jednak w dużej mierze od możliwości finansowych oraz osobistych upodobań rodziców dziecka.

Do motywów najczęściej wykorzystywanych podczas Pierwszej Komunii Świętej zaliczają się hostia, gołąbek, krzyż, konwalie czy kielich. Organizując przyjęcie dziecka, rodzice zwykle sięgają po odświętne kolory, które wymienialiśmy wcześniej: złoto, srebro i biel. Dla podkreślenia płci wykorzystać można róż i błękit, natomiast w najnowsze trendy znakomicie wpisują się zielenie i brązy

Tego rodzaju przyjęcie posiada szczególny i odświętny nastrój, jednak poza tym przebiega całkiem podobnie do innych imprez rodzinnych. Ważne są dekoracje, które podkreślą charakter okazji, a także poczęstunek dla zebranych osób. Tort stanowi kulminacyjny punkt przyjęcia, natomiast podziękowania w postaci drobnych upominków pozwalają pokazać gościom, jak wiele dla nas znaczą. W trakcie Komunii dobrze jest w wyjątkowy sposób podziękować Rodzicom Chrzestnym za ich wsparcie oraz pomoc okazywane od dnia Chrztu. Z kolei prezenty dla dziecka sprawią mu wielką radość i dodatkowo uatrakcyjnią świętowaną uroczystość. 

Miód na Komunię ihs exclusive Różaniec dziesiątka podziękowanie ihs

Podziękowania na Pierwszą Komunię Świętą

Pamiętając o kilku prostych zasadach i niezbędnych sprawach do załatwienia, bez żadnego problemu zorganizujesz swojemu dziecku wspaniałą uroczystość. Twoja pociecha będzie oczarowana i na pewno z przyjemnością wróci do tego dnia we wspomnieniach. 

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się