Świeca do Chrztu - kto kupuje? Najpiękniejsze świece na Chrzest

Chrzest Święty stanowi jedyną w swoim rodzaju uroczystość w życiu każdego chrześcijanina. To sakrament, który pozwala oczyścić dziecko z grzechu pierworodnego oraz uczynić je członkiem wspólnoty Kościoła. To niezwykle odświętny obrzęd na stałe zapisany w tradycji. Jego przebieg w mniejszym lub większym stopniu znany jest każdemu katolikowi - w ceremonii udział biorą rodzice oraz Chrzestni dziecka, a często również inni bliscy krewni. W trakcie Mszy Świętej odbywa się obmycie maluszka z grzechu, a po jej zakończeniu zwykle organizowane jest dodatkowo przyjęcie, podczas którego rodzina może celebrować tak szczególny dzień. 

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że w trakcie przyjmowania sakramentu istotnymi elementami są szatka oraz świeca do Chrztu. Czym są? W jakim celu się ich używa? Warto wiedzieć takie rzeczy, zwłaszcza jeśli wkrótce masz wziąć udział w tego rodzaju uroczystości lub planujesz ją dla swojego dziecka. W naszym artykule postaraliśmy się więc przybliżyć trochę znaczenie oraz najważniejsze informacje na temat świecy do Chrztu. Znajdziesz w nim też piękne propozycje prosto z naszego sklepu internetowego. 

Must-have na Chrzest Święty - świeca dla dziecka

Świeca do Chrztu, często nazywana też gromnicą, to niezbędny dodatek na uroczystość przyjęcia sakramentu. Jej obecność w czasie ceremonii to jeden z warunków przeprowadzenia obrzędu. Zdecydowanie nie jest więc to coś, o czym można zapomnieć w trakcie planowania Chrztu Świętego. Jednak po co w ogole pojawia się świeca na uroczystości?

Jej charakter w trakcie przyjęcia Chrztu jest przede wszystkim symboliczny. Ogień świecy oznaczać ma życie, odrodzenie oraz trwanie w wierze. Płomień świecy stanowi więc niezwykle symboliczny element ceremonii. Ma on symbolizować drogę do Jezusa Chrystusa oraz podążanie ścieżką życia zgodną z zasadami wiary. W trakcie obrzędu w kościele świeca odpalana jest od paschału - dużej woskowej świecy umieszczonej zwykle w pobliżu ołtarza. Paschał stanowi symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Odpalenie od niego świecy do Chrztu ma więc bardzo alegoryczny charakter.

Pudełko drewniane na świecę na chrzest uniwersalne

Pudełko na świecę do Chrztu

Nie bez znaczenia są też kolory świecy. Ich wydźwięk także jest niezwykle symboliczny. Świeca do Chrztu Świętego powinna być biała. W ten sposób odzwierciedli niewinność i czystość dziecka, które zostało obmyte wodą na znak oczyszczenia z grzechu. Dodatkowo, biała świeca prezentuje się naprawdę elegancko. Dzięki temu pięknie wpisywać się będzie w klimat Chrztu dziecka. 

Kto kupuje świecę na Chrzest?

Bardzo ważną kwestią przy omawianiu świecy na Chrzest jest to, kto jest odpowiedzialny za jej przygotowanie. Takie pytanie często zadają sobie rodzice dziecka, które wkrótce przyjąć ma sakrament. 

Otóż, za kupno świecy na Chrzest Święty odpowiada Ojciec Chrzestny. 

Warto wspomnieć, że szatkę przygotowuje w tym czasie Matka Chrzestna. W ten sposób ich rola nie sprowadza się jedynie do bycia świadkiem na uroczystości Chrztu, ale także pomocy w organizacji uroczystości. 

Dlaczego Ojciec Chrzestny ma za zadanie znaleźć świecę? W trakcie Mszy i przyjmowania sakramentu to on trzyma świecę, a później na znak księdza odpala ją od paschału. To bardzo symboliczny moment, w którym obecność Chrzestnego jest istotna. Naturalnym więc wydaje się fakt, by to on kupił świecę na Chrzest dziecka.

Mała rada dla Chrzestnego - jak wspominaliśmy, pamiętaj, by świeca miała biały kolor. Świetnym pomysłem może też być skontaktowanie się z Matką Chrzestną. W ten sposób możecie dopasować do siebie wygląd szatki i gromnicy, co sprawi, że rezultat będzie naprawdę gustowny i ciekawy. 

Świeca do chrztu z profitką delikatne kwiaty

Świeca do Chrztu z profitką

Najpiękniejsze świece do Chrztu

Świeca do Chrztu ma jednolitą formę: jest podłużna, o kształcie walca i biała. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby została ozdobiona różnego rodzaju motywami, naklejkami, stroikami czy innymi dodatkami. To bardzo popularne rozwiązanie, dzięki któremu można nadać świecy jedyny w swoim rodzaju charakter. Tego rodzaju dodatki w piękny sposób sprawią, że dziecko przyjmujące Chrzest zyska unikalny symbol swojej wiary. Taka świeca stanowi piękną pamiątkę, a po latach często wykorzystywana jest drugi raz podczas I Komunii Świętej. 

Białe świece do Chrztu 

Oczywiście, biała klasyczna gromnica to jeden z najpopularniejszych pomysłów na Chrzest. Zazwyczaj tego rodzaju dodatek na uroczystość przyjęcia sakramentu zdobiony jest złoceniami w postaci eleganckim ornamentów, symboli krzyża czy gołąbka. Naklejki lub żłobienia z całą pewnością spowodują, że świeca prezentować się będzie naprawdę gustownie i interesująco. Szykowne wykonanie powoduje również, że dodatek jeszcze lepiej wpisuje się w charakter Chrztu Świętego.

Świeca do chrztu złoty gołąbek uniwersalna Świeca do chrztu krzyżyk i gołąb uniwersalna

Eleganckie świece na Chrzest dziecka

Pięknie prezentować się mogą też świece zdobione różnego rodzaju akcesoriami. Idealnym przykładem będą stroiki wykonane z ozdobnej tasiemki, naklejki czy tiulu. Gromnica ozdobiona takimi elementami na stałe stanowi niezwykle szykowną i ciekawą propozycję na Chrzest Święty dziecka. Motyw dziecięcych stópek doskonale pasuje do uroczystego klimatu uroczystości. Tego rodzaju zdobienie bez najmniejszych wątpliwości fantastycznie prezentować się będzie w trakcie Chrztu Świętego.

Świeca do chrztu urocze złote stópki uniwersalna

Świeca na Chrzest dziecka

Aktualnie bardzo modne są również nawiązania do natury. Właśnie dlatego można śmiało wybrać gromnicę z botanicznym lub rustykalnym motywem na pamiątkę Chrztu. To idealna propozycja dla każdego dziecka. Ozdobny wzór umieszczony na samoprzylepnej naklejce przyciągnie uwagę wszystkich gości i oczaruje rodziców maluszka. Botaniczny wzór z eukaliptusem lub malownicze kwiaty bez żadnych wątpliwości będą wyjątkowym rozwiązaniem na Chrzest dziewczynki bądź chłopca. 

Świeca do chrztu gałązka eukaliptusa uniwersalna Świeca do chrztu rustykalna białe kwiaty  uniwersalna

Świece do Chrztu w naturalnym stylu

Świeca do Chrztu z imieniem dziecka

Wspaniałą propozycją na Chrzest dziecka będzie także gromnica, na której znajduje się imię. Personalizowana świeca to wyjątkowy dodatek na uroczystość i bez żadnych wątpliwości wspaniała pamiątka na całe życie. 

Gromnica z imieniem może być ozdobiona naklejką lub profitką, na której znajduje się unikalny nadruk. Tak wykonane ozdoby sprawią, że dodatek dla dziecka prezentować się będzie szczególnie i naprawdę czarująco. 

Na Chrzest Święty możesz wybrać jeden z tradycyjnych motywów: z krzyżem, stópkami dziecka, emblematem hostii, wózkiem czy gołąbkiem. To wzory utrzymane zazwyczaj w odcieniach złota i srebra, które pięknie komponują się z bielą świecy. Wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły powodują, że rezultat jest naprawdę wyjątkowy. Na ozdobnych naklejkach czy profitkach znajduje się też napis "Chrzest Święty", a także imię dziecka i data uroczystości. To powoduje, że gromnica znakomicie pasuje do charakteru ceremonii oraz jest unikalnym dodatkiem.

Świeca do chrztu srebrny krzyż z imieniem Świeca do chrztu z profitką złoty wózeczek

Świece do Chrztu z imieniem dziecka

Naturalne motywy modne aktualnie na różnego rodzaju okazjach potrafią w ciekawy i stylowy sposób uatrakcyjnić wygląd gromnicy na Chrzest dziecka. Wystarczy wybrać swój ulubiony wzór, aby mile zaskoczyć rodziców maluszka i wszystkich gości obecnych na ceremonii sakramentu. Kwiaty w malowniczej odsłonie mogą posiadać różnorodną kolorystykę, która doskonale przykuwa wzrok. Zielone, botaniczne motywy prezentować się będą naprawdę elegancko i interesująco. Możesz też postawić na świece zdobione eko dodatkami, które w jeszcze lepszym stylu urozmaicą wygląd gromnicy. 

Eleganckie świece na Chrzest dziewczynki i chłopca

Bardzo popularnym rozwiązaniem na Chrzest dziecka jest wybór dekoracji i dodatków dopasowanych do płci. Nie inaczej jest w przypadku gromnicy. 

Pięknie wykonana świeca zdobiona różową tasiemką to niezwykle dziewczęca propozycja na uroczystość. Jasny odcień ładnie komponuje się z bielą, dzięki czemu całość wygląda naprawdę subtelnie i lekko. Taka gromnica będzie rewelacyjną pamiątką z dnia Chrztu Świętego. Zwłaszcza że na ozdobnej naklejce umieścić można też imię dziewczynki. Dziewczęce motywy z kwiatami, niemowlęciem albo krzyżykiem to bardzo dobre rozwiązanie, które zachwyci wszystkich w czasie Mszy Świętej.

Świeca na chrzest dziecięca niewinność Świeca do chrztu serce różowe

Świece na Chrzest dziewczynki

Dla chłopca z kolei niezawodnym pomysłem będzie gromnica ozdobiona niebieskimi aplikacjami. Tasiemka, nadruk na naklejce albo inny element w odpowiednich kolorach z całą pewnością sprawdzi się jako ozdoba symbolicznej gromnicy dla dziecka. Szczególnie ładnie wygląda produkt z dzieckiem w otoczeniu kwiatów. To naprawdę wyjątkowa propozycja na taką uroczystość. 

Świeca do chrztu chłopiec w kwiatach Świeca na chrzest z profitką granatowy z gołebiem

Świece do Chrztu dla chłopca

Kolory zdobiące gromnicę na Chrzest z całą pewnością urozmaicą jej wygląd, dzięki czemu ceremonia przyjęcia sakramentu będzie jeszcze bardziej unikalna. 

Dekoracje na świece do Chrztu

Kupiłeś bardzo tradycyjną gromnicę i chcesz ją ubrać w nietuzinkowy sposób? W takim przypadku pomocne mogą być drobne dodatki zaprojektowane specjalnie na uroczystość Chrztu.

Stroik to jeden z najpopularniejszych produktów do ozdoby gromnicy. Może być wykonany z tiulu, tasiemki, sztucznych kwiatków, juty, ozdobnych zawieszek i wielu innych materiałów. W zależności od tego, na jakim efekcie Ci zależy, wybierz najlepszą dekorację na ceremonię. Bardzo popularne są ozdoby w odcieniach bieli i złota - ale to nie jest żadne zaskoczenie. One najlepiej wpisują się w odświętny nastrój. 

Stroik na świecę kokarda z serduszkiem stroik na świecę biała elegancja kwiaty

Stroiki na świecę do Chrztu

Ozdoby z materiałów eko także mogą być ciekawą ozdobą na gromnicę dla dziecka. Zwłaszcza jeśli wiesz, że rodzice maluszka planują przyjęcie zorganizować w podobnej odsłonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie elementy skomponują się ze sobą w nietuzinkowym stylu.

Stroik okapnik drewniane serduszko

Ozdoba świecy z drewnianym serduszkiem

Wśród dodatków na taką okazję warto zwrócić uwagę również na pudełko na świecę do Chrztu. Estetycznie wykonane opakowanie pozwoli w ładny sposób wręczyć dziecku pamiątkę, a przy okazji zabezpieczy ją w trakcie przechowywania. To sprawi, że gromnica bez żadnego problemu zachowa piękny wygląd na długie lata.

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się