Wianki komunijne - jaki wybrać dla swojej córki?

Wianki komunijne - jaki wybrać dla swojej córki?

 

Wianki komunijne są podstawowym, wręcz obowiązkowym elementem stroju komunijnego dzieci w Polsce. Kilka lat temu przez parafie zostały wprowadzone alby i stały się niemal obowiązkowym strojem dzieci przystępujących do I Komunii Św. Rodzicom zarzucano zbytnie epatowanie bogactwem i wzajemne prześciganie się w doborze sukienek komunijnych. A przecież sakrament I Komunii to skromność, czystość i ubóstwo. W wielu więc miejscach w Polsce sukienki i garnitury musiały zostać zastąpione przez jednakowe i skromne alby. Dla wielu rodziców była to także ulga, ponieważ nie musieli już przeznaczać dużego budżetu na specjalne stroje dla dzieci. Wianki komunijne jednak pozostały i tak naprawdę nikt nie wyobraża sobie dziewczynki przystępującej do swojej I Komunii bez tego elementu stroju.

Skąd w ogóle wzięła się tradycja noszenia przez dziewczynki wianków na I Komunię? Wg Wikipedii jest to bardzo stary zwyczaj, a sam wianek to: „rodzaj nakrycia głowy (wieńca) upleciony z ziół i kwiatów. Tradycyjnie wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stąd stały się symbolem niewinności.” Przepiękny zwyczaj, który bardzo cieszy małe dziewczynki, bo pozwala im poczuć się szczególnie tego dnia.

Jakie wianki komunijne są modne? – historia zatoczyła koło.

 

Kiedy ja szłam do swojej I Komunii Świętej wszystkie dziewczynki w mojej klasie miały na głowach białe wianki ze sztucznych kwiatków, satynowych i materiałowych. Wszystkie wyglądałyśmy niemal identycznie, tak naprawdę wybór w sklepach był niewielki, wiadomo, czasy kryzysu w PR-lu. Tylko niektóre miały bogatsze wersje wianków, ozdobione perełkami i kryształkami.

Z zazdrością oceniałyśmy swoje wianki patrząc, która ma ładniejszy. Rodzice bardzo się starali, aby w czasach, gdy na półkach prawie nic nie było, dzieci tego nie odczuły. Ten, kto miał zdolności manualne podejmował się zrobienia wianka z żywych kwiatów, ale niestety przy nieprzewidywalnej słonecznej pogodzie zdarzało się, że skutek był opłakany. Kwiatki więdły i zamiast zdobić raczej nie dodawały uroku właścicielce.

modne wianki komunijne

Natomiast moja mama miała na głowie zwykłą białą kokardę z satyny, ale już moja babcie – piękny diadem z welonem! Fakt jest jednak jeden: dziewczynki zawsze miały ozdobę na głowie, czy to wianek, stroik, żywe kwiaty czy diadem.

wianki komunijne na przestrzeni lat

wianki komunijne propozycje

Dzisiaj mamy tak duży wybór wianków komunijnych, że przyprawia on o zawrót głowy. Mamy, choć muszą ubrać swoje córki w skromne alby, dokładają wszelkich starań, aby córki miały piękny, wyjątkowy wianek na głowie. Kiedy więc oglądam zdjęcia dzieci w kościołach podczas ich mszy pierwszokomunijnej, nie kryję zachwytu nad tymi małymi „arcydziełami”. Do łask wróciły wianki ze sztucznych kwiatków, ale w o wiele bogatszej wersji. Kwiaty są doskonałej jakości, wykonane z delikatnych materiałów, tak, że ich płatki niemalże przypominają żywe kwiaty. Są po prostu piękne i bardzo zdobne, często poprzetykane biżuteryjnymi ozdobami takimi jak perełki, cyrkonie, koraliki.

pierwsza komunia święta

Dzieci podczas uroczystości komunijnej; źródło: sękowa.info

Wianki komunijne z żywych kwiatów.

 

Ostatni rok, to wielki powrót wianków z żywych kwiatów. Niektórzy mówią, że w modzie nikt już nic nowego nie wymyśli i tylko „odświeżane” są pomysły i trendy, które już kiedyś były...Tak więc obserwuję wielki powrót wianków, które wybierają panny młode na swój ślub, młode dziewczyny do dżinsów i także mamy dziewczynek na ich Pierwszą Komunię. Panie florystki musiały przypomnieć sobie techniki wykonywania wianków, albo wręcz się ich nauczyć na nowo. Prowadzone są kursy wykonywania wianków z żywych kwiatów, a dziewczyny bardzo chętnie sięgają po te oryginalną i przepiękną ozdobę.

wianek komunijny z żywych kwiatówźródło: Brides.com

Ostatnio wianki z żywych kwiatów stały się tak popularne, że celebrytki i znane osoby traktują je jak element stroju i dodatek do sukni wieczorowej czy koktajlowej.

wianki komunijne z żywych kwiatówźródło: party.pl

 

Wianki weszły nawet do kanonu mody codziennej i można zobaczyć młode dziewczyny na ulicy jak noszą wianki na głowach do codziennego stroju. Traktują je jako element, który nie jest związany z jakąś szczególną uroczystością, a jako ozdobę, która tak jak kolorowe włosy czy czapka pozwoli im się wyróżnić z tłumu.

wianki komunijne z żywych kwiatów

Jak wykonać wianek z żywych kwiatów?

 

Nie jest to trudne i tak naprawdę wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby uzyskać doskonały efekt. Nie trzeba na to wielkich szkoleń, bo zasady są proste i nawet dziewczynki mogą same pokusić się o wykonanie takiego wianka dla siebie. Wystarczy tylko troszkę cierpliwości i skupienia, a efekt może przerosnąć nasze oczekiwania.

Do wykonania wianka żywych kwiatów będziesz potrzebować:

  • drut florystyczny o przekroju min 1mm, który będzie bazą wianka. Dobrze byłoby, aby był w zielonym kolorze, wówczas nie będzie potrzeby go maskowania, ale równie dobrze może to być drut kolorowy, który można owinąć taśma florystyczną lub nawet zieloną tasiemką satynową

  • tasiemka satynowa – do związania końców drutu, dzięki temu będziemy mieli dobrą regulację wielkości samego wianka jak i możemy mieć ładny efekt z tyłu wianki, jeśli użyjemy kolorowych tasiemek luźno zwisających z tyłu głowy. Takie wykończenie wianka jest najprostsze dla początkującej osoby, jeśli zdecydujemy się na wianek całkowity wokół głowy, wówczas musimy dobrze zmierzyć obwód głowy dziewczynki i uwzględnić to zanim przystąpimy do pracy.

  • taśma florystyczna zielona – pozwoli nam zamaskować i połączyć końcówki kwiatów, ale nie jest konieczna, jeśli wykonujemy wianek gęsty, same kwiaty przykryją końcówki i nie będziemy musiały jej używać

  • klej florystyczny – jeśli chcemy „wkleić” kwiaty do wianka, takie, które nie maja długich lub mocnych łodyżek (jak np.orchidee) możemy użyć kleju florystycznego, który jest do tego doskonały: mocno stabilizuje kwiat i dostarcza jakby wilgoci samej łodyżce, tak, ze kwiat nie więdnie. Przestrzegam przed używaniem kleju na gorąco! Widziałam na youtube filmy na których florystki (!) używały gorącego kleju do mocowania żywych kwiatów! Nigdy tego nie róbcie, chyba, że robicie wianek z iglaków a nie delikatnych kwiatów.

 

Wybór kwiatów na wianek z żywych kwiatów.

Wybór kwiatów zależy od Was, weźcie pod uwagę jakie lubicie najbardziej i po prostu unikajcie szybko więdnących lub takich, którym odpadają płatki lub ewidentnie ciężkich i masywnych, bo wówczas wianek będzie po prostu za ciężki np. dla małej dziewczynki. Najpopularniejsze są róże, szczególnie gałązkowe o drobnych kwiatkach, gipsówka, goździki, także gałązkowe, chryzantemy tzw. dąbki. Nie polecam: tulipanów, hiacyntów, szafirków, generalnie kwiatów cebulowych, bo mają sztywne łamliwe łodygi. Na wianek dla dziewczynki na jej Pierwszą Komunię polecam białe kwiaty: gipsówkę, drobne róże, oczywiście konwalie oraz frezje. Z tymi ostatnimi jednakże ostrożnie, jeśli ktoś nie ma doświadczenia: pachną przecudnie, jednak mają łodyżki raczej łamliwe i kruche. Najpiękniejsze są kwiaty najdelikatniejsze i najdrobniejsze, bo dziecko ma małą główkę, więc musimy zachować proporcje. Szkopuł jest jednak taki, że im delikatniejsze i subtelniejsze kwiaty, tym są one bardziej delikatnie i bardzo źle reagują na brak wody. Musimy więc wypośrodkować: wybrać ładne, ale trwałe kwiaty, które nam szybko nie zwiędną i jednocześnie będą łatwe w „obsłudze”, czyli niełamliwe.

 

Jak dobrać kwiaty na jeden wianek?

Wyjścia są dwa: wybieramy JEDEN rodzaj kwiatów i wykonujemy z nich cały wianek. Zobacz, oto wianek wykonany tylko z konwalii:

wianek komunijny z żywych konwalii

i jego druga wersja do której wkleiłam pojedyncze kwiatki azalii (tak, to krzew z ogrodu, ma pojedyncze przepiękne kwiatki, które mnie zachwyciły swoim kształtem i kolorem, wkleiłam je na klej florystyczny – były bardzo trwałe, polecam!):

wianek komunijny z żywych kwiatów

Drugi sposób: wybieramy różnego rodzaju kwiaty pasujące do siebie i tworzymy z nich małe bukieciki, które następnie mocujemy do drutu.

Teraz z pewnością przypomniałaś sobie, jak plotło się wianki z koniczyny czy mlecza:-) Nie polecam tego sposobu na wianek komunijny, ponieważ nadają się do tego tylko kwiaty o wyjątkowo długich i giętkich łodyżkach, z białych np. stokrotki, ale są mało trwałe.

 

Wianek komunijny – gotowy, ale jak żywy.

 

Na szczęście, jeśli nie czujesz się mocna w robótkach ręcznych, możesz kupić gotowy wianek komunijny ze sztucznych kwiatów, ale łudząco przypominających te żywe. Od roku najmodniejsze są właśnie takie modele, które przypominają żywe roślinki: im bardziej, tym lepiej. Do wykonania takich wianków stosuje się kwiatki wysokiej jakości, które mają płatki z materiału lub papieru, aby ich faktura była jak najbardziej „naturalna”. Kwiatki umieszcza się na specjalnych giętkich gałązkach w naturalnych kolorach gałązek do których dodatkowo przytwierdza się listki i elementy, które przypominają zielone akcenty: pączki kwiatów, krzewinki itd. Takie wianki są skromne i minimalistyczne i dają bardzo naturalny, delikatny efekt. Z oddali wyglądają niczym gałązka, która oplotła główkę dziewczynki i zakwitła miejscami.

piękny wianek komunijny

Wianki z białych kwiatów.

 

Do dzisiaj modne są także wianki z białych kwiatów. Jest ich całe mnóstwo na rynku: od wianków wykonanych z satynowych kwiatków, poprzez piankowe oraz papierowe. Często spotyka się wianki dodatkowo łączone z biżuteryjnymi akcentami: perełkami, koralikami itd. lub wręcz wianki wykonane tylko z biżuterii. Są one zdecydowanie droższe niż te wykonane z kwiatków, ale prezentują się zjawiskowo.

biały wianek komunijny

Na co koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając wianek?

 

Podczas wyboru wianka komunijnego sprawdź czy kupujesz go z zaufanej firmy czy od Pani, która sama robi je w domu i sprzedaje np. na olx czy allegro? Takie wianki na zdjęciach wyglądają pięknie, ale w realu już niekoniecznie. Bardzo ważne jest wykończenie takiego wianka: od spodu wianek powinien być dobrze zabezpieczony tak, aby druty nie uszkadzały skóry głowy dziecka. Po kilku godzinach noszenia zadrutowanego wianka bez odpowiedniego zabezpieczenia od spodu, dziecko może naprawdę ucierpieć. Wianki, które produkuje Złoty Anioł jako jedyne w kraju, mają specjalne zabezpieczenie z miękkiej podklejki, aby dziecko miało komfort noszenia takiego wianka. Wszystkie, oprócz miękkich wianków w formie gałązek, te wykonane są ze specjalnego drutu, który jest w oplocie papierowym, bardzo miękki i giętki z natury.

Jak wybrać idealny wianek dla dziewczynki?

 

Przede wszystkim warto sugerować się jej urodą. Im delikatniejsza, drobna twarz dziecka – sięgnij po delikatny wianek, który nie będzie przytłaczał urody dziewczynki, a wręcz ją podkreśli. Jeśli dziewczynka ma mocne rysy, grube i gęsto włosy i dużą głowę – pięknie będzie jej paskował bardziej bogaty wianek z dużą ilością kwiatów oraz dużym zdobieniem z tyłu głowy.

Warto też zapytać córkę jaki wianek jej się podoba? To w końcu jej dzień i warto, aby czuła się w nim dobrze i pięknie. Weź także pod uwagę cały strój dziewczynki. Jeśli zamierzasz przebrać ją z alby w sukienkę na przyjęcie, dopasuj wianek do tej właśnie sukienki, bo z albami większość wianków wygląda bardzo ładnie, więc w kościele będzie prezentować się znakomicie.

Oto galeria wianków komunijnych, które możesz zobaczyć jeden obok drugiego i w ten sposób porównując je, wybrać najpiękniejszy dla córki:

wianek_komunijny_anusia.jpg

wianek_komunijny_ariadna.jpg

wianek_komunijny_basia.jpg

wianek_komunijny_beatka.jpg

wianek_komunijny_biale_roze.jpg

wianek_komunijny_diana.jpg

wianek_komunijny_drobne_rozyczki.jpg

wianek_komunijny_ewelinka.jpg

wianek_komunijny_gabrynia.jpg

wianek_komunijny_georgina.jpg

wianek_komunijny_haneczka.jpg

wianek_komunijny_kalinka.jpg

wianek_komunijny_karolinka.jpg

wianek_komunijny_lenka.jpg

wianek_komunijny_luizka.jpg

wianek_komunijny_majeczka.jpg

wianek_komunijny_malgosia.jpg

wianek_komunijny_nikola.jpg

wianek_komunijny_olenka.jpg

wianek_komunijny_olimpia.jpg

wianek_komunijny_paulinka.jpg

wianek_komunijny_sandrusia.jpg

wianek_komunijny_vanessa.jpg

Wianek komunijny to ważny dla dziewczynki element jej stroju komunijnego. Sprawia, że czuje się wyjątkowo, wszystko oczy zwrócone są właśnie na nią. Nie dziwmy się więc, że zależy jej samej, aby wyglądać i czuć się naprawdę szczególnie w tym dniu. Niech wianek będzie pięknym akcentem tego uroczystego dnia, a potem często pamiątką, która pozwoli wrócić wspomnieniami do dnia swojej I Komunii Świętej. Poszukujesz sklepu z wiankami komunijnymi? Odwiedź sklep Złotyanioł.pl

wianki komunijne sklep internetowy

Udostepnij:

Skomentuj

Kod bezpieczeństwa

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się