Dekoracje na Chrzest Święty, odpowiedzi na najważniejsze pytania, pomysły i inspiracje - zapraszamy do przeczytania naszego niezbędnika na Chrzest Święty 2024, który pomoże Wam zorganizować Chrzciny maluszka

dekoracje na chrzest niezbędnik pomysły

1. Chrzest Święty - skąd pochodzi ten zwyczaj?

Chrzest jest chrześcijańskim obrzędem nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, sprawowanym na polecenie samego założyciela chrześcijaństwa Jezusa Chrystusa 1. Chrztu towarzyszy symboliczne zmycie grzechu pierworodnego przez księdza. Chrzest jest jednym z sakramentów świętych. Jest pierwszym z sakramentów nazywanych sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Za jego pośrednictwem dokonuje się jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne przejście człowieka do nowego i definitywnego życia z Bogiem. Chrześcijanie uważają go za fundament całego życia chrześcijańskiego. Dla osoby ochrzczonej jest to początek życia w wierze chrześcijańskiej i włączenie go w ciało Kościoła. Tradycyjnie dziecko do chrztu podają chrzestni – kobieta i mężczyzn. Oboje muszą wyznawać chrześcijaństwo i odbyć sakrament bierzmowania. Rodzice dziecka również muszą być po kościelnym ślubie i żyć w wierze chrześcijańskiej. Chrzcząc dziecko rodzina wprowadza je do Kościoła Chrześcijańskiego i tym samym obiecuje wychowywać je w tej wierze. Obrzęd chrztu jest głęboko zakorzeniony także w innych religiach i odłamach kościoła katolickiego. Często obrzędowi chrztu poddają się także osoby dorosłe.

2. Jaki prezent dla dziecka na Chrzest Święty wybrać?

Częstą zagwostką rodziców jest temat tego kto i co kupuje dziecku do chrztu. Tradycyjnie świecę i łańcuszek do chrztu kupuje chrzestny a szatkę i ubranko chrzestna. Jednak tradycja ta zaczęła się zacierać i rodzice nie chcąc narażać chrzestnych na koszty zaczęli odchodzić od tego schematu. Jeśli chrzestni wyrażą chęć zakupy tych rzeczy, świetnie, jednak nie powinno się tego wymagać.

Goście i rodzina często chcą kupić dziecku jakiś ładny dedykowany prezent. Doskonałym prezentem dla dziecka są sztućce dziecięce dla chłopca lub dziewczynki. Jest to zestaw dziecięcych sztućców umieszczony jest w drewnianej skrzynce. W komplecie znajduje się widelec, nóż, łyżka i łyżeczka. Na Pamiątkę Chrztu Świętego można także kupić skrzynie na szczęście z przegródkami. W skrzyneczce znajduje się karteczka z pięknym tekstem, imieniem dziecka oraz z informacją kto składa życzenia. Skrzyneczkę można także użyć do zbierania pieniążków od gości. Często goście składają życzenia dziecku wręczając rodzicom kopertę. Niegrzecznie trzymać je w rękach, natomiast skrzyneczka doskonale się do tego nada. Uroczym prezentem dla dziecka będzie także Pamiątka Chrztu Świętego Talerzyk i Kubeczek w skrzyni z imieniem dziecka, dla dziewczynki z motywem jednorożca a dla chłopca z króliczkiem.

 

Sztućce na Chrzest dziecka w drewnianym pudełku z personalizacją

Pamiątka Chrztu Świętego - dziecięce sztućce w drewnianej skrzyni z imieniem

 

3. Uroczystość po Chrzcie – w domu czy w restauracji?

Decyzja zależy od rodziców. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Urządzając imprezę w restauracji odciążamy się z wielu obowiązków, ale wiąże się to z większymi kosztami. Decydując się na świętowanie w domu powinniśmy pamiętać, że komfort naszych gości zależy o ich zagęszczeniu na m2 salonu. Jeśli gości będzie za dużo impreza nie wypadnie dobrze. Planując zaproszenie wielu gości powinniśmy zastanowić się jednak nad wynajęciem sali. Szukając lokalu powinniśmy upewnić się, że dana restauracja posiada miejsce do przewijania lub wyciszenia dla dziecka podczas karmienia. Do pomocy w przygotowaniach imprezy w domu można poprosić rodziców lub teściów.

4. Jakie dokumenty przygotować na Chrzest dziecka?

W kwestiach formalnych planowania chrztu należy pamiętać o potrzebnych dokumentach. Potrzebny jest na pewno akt urodzenia dziecka i akt ślubu kościelnego rodziców. Niekiedy ksiądz może poprosić dodatkowo o zaświadczenie od proboszcza z parafii chrzestnych o tym, że są oni praktykującymi katolikami. Zdarza się także, że wymagane jest zaświadczenie z sakramentu spowiedzi zarówno rodziców jak i chrzestnych. Jeśli nie zostanie dostarczony któryś z dokumentów ksiądz może odmówić ochrzczenia dziecka. Jednak jest to sprawa wyłącznie indywidualna i zależy od księdza i parafii.

5. Jak i kiedy poprosić o bycie Chrzestnym / Chrzestną? Specjalne prośby o bycie Chrzestnym

Trzeba poprosić wystarczająco wcześnie by przyszli chrzestni mogli zebrać wszystkie wymagane dokumenty i mieć czas na przygotowanie się do tej roli. Oryginalnym pomysłem na poproszenie o podanie dziecka do chrztu są kartki i drobne upominki zawierające w sobie zapytanie „Czy zostaniesz chrzestnym?”/ „Czy zostaniesz chrzestną?” . Do tego celu mogą posłużyć Prośby o bycie Rodzicem Chrzestnym w pudełku z czekoladkami. Raczej nikt nie odmówi takiemu miłemu gestowi.

 

Prośba zdrapka o bycie Chrzestnym z motywem boho kołyski

Prośba o bycie Chrzestnym z motywem boho kołyski

 

Ładnym gestem jest podziękowanie chrzestnym za podanie dziecka małym prezentem. Taką pamiątką mogą być podziękowania dla chrzestnych w pudełku lub elegancka kartka ze złotym wykończeniem. Bombonierka z krówkami dla Chrzestnych także powinna przypaść do gustu smakoszom słodyczy. Bestsellerem jest podziękowanie dla chrzestnych w drewnianym pudełku, w którym znajduje się aniołek i czekoladki.

6. Kiedy zaprosić gości? Jakie zaproszenia na Chrzest są aktualnie najmodniejsze?

Zapraszając dalszą rodzinę należy pamiętać o tym by mogli zarezerwować sobie czas na dojazd na uroczystość. Bliższa rodzina raczej jest świadoma planów ochrzczenia dziecka i dużo wcześniej wiedzą o uroczystości. Warto pomyśleć jednak o zaproszeniach na chrzest. Dzięki nim zaproszeni goście poczują się wyjątkowo i zapewne zachowają je na długo. Taka pamiątka powinna być przemyślana i odpowiednio dobrana. Doskonale nadadzą się do tego zaproszenia na Chrzest Złoty Wózeczek, pięknie ozdobione motywem złotego wózeczka i serduszek. Wewnątrz znajduje się wspaniały cytat oraz miejsce na informacje takie jak data i miejsce uroczystości. Pięknie prezentują się także zaproszenia na chrzest dwustronne z imieniem gościa.

Zaproszenia na Chrzest dziecka z boho wianuszkiem

Zaproszenia na Chrzest do wypisania dekorowane motywem boho kwiatów

 

7. Jak udekorować tort na Chrzest? Pomysły na dekoracje tortu na Chrzest Święty

Jak najbardziej! Takie wyjątkowe święto potrzebuje wyjątkowego ciasta. Tort nie będzie raczej smakołykiem dla dziecka, ale goście z pewnością będą zachwyceni. Podobnie jak resztę dekoracji, tort można spersonalizować dodając imię dziecka na płatku lub stawiając na szczycie ciasta drewniany topper z gołąbkiem. Taka słodkość wspaniale prezentuje się na zdjęciach! Najpopularniejszy do dekoracji tortu na Chrzest jest przede wszystkim drewniany topper lub waflowy opłatek na Chrzest z imieniem dziecka.

 

Topper na Chrzest w wianuszku z kwiatów

Drewniany topper jako dekoracja tortu na Chrzest Święty

8. Co z dzieckiem?

Nie powinniśmy zapominać o bohaterze całego święta. Nie należy dziecka przytłaczać zbytnią nachalnością i przemęczać go zbyt częstymi kontaktami z innymi. Nie należy także spychać wózka w kąt i zostawiać dziecka w pokoju obok na całą uroczystość. Dziecko powinno być w centrum uwagi, jednak gdy zaczyna kapryszenie należy zapewnić mu chwilę spokoju i odpoczynku.

9. Jakie kolory wybierać na Chrzest chłopca, a jakie na Chrzest dziewczynki?

Tradycyjnie podczas chrztu króluje biel i złoto z odpowiednimi do płci dodatkami – dla chłopca dodatki koloru niebieskiego, dla dziewczynki różowego. Kierując się motywami złota i bieli można stworzyć piękne zestawy balonów i girland. Na pewno będą szykownie prezentować się podczas uroczystego obiadu dla rodziny. Różowy i niebieski dobrze nadają się do drobiazgów takich jak stroiki na świece i podziękowania. Stworzą klimat, który na pewno zachwyci gości. 

10. Co powinno znaleźć się na uroczystości Chrztu Świętego? Jakie dekoracje wybrać na stół i jak udekorować wnętrze?

Zaczynając od świecy do chrztu – nie wypada podawać „gołej” świecy, ale wystarczy stroik na świecę by pięknie się prezentowała. Występują w dwóch wariantach, dla chłopczyka niebieski lub różowy dla dziewczynki. Czy urządzamy chrzest w restauracji, czy w domu powinniśmy pomyśleć o ozdobach pomieszczenia. Wspaniałym pomysłem na udekorowanie sali jest girlanda na Chrzest złożona z liter lub personalizowany baner. Złote balony powinny dodać szyku wystrojowi i doskonale pasują do girland. Coraz bardziej popularne stają się kakemono są to duże personalizowane plakaty. Będą dobrze prezentować się na zdjęciach i podkreślą charakter uroczystości. Najpopularniejsze są balony na Chrzest z napisami, balony foliowe oraz balony z helem. Pięknym dodatkiem na sali będą balony transparentne z metalicznym konfetti. Prezentują się elegancko i nowocześnie podczas imprezy.

 

Drewniany baner na Chrzest Święty dziecka do dekoracji sali

Drewniany baner na Chrzest Święty

 

Na stołach nie powinno także zabraknąć wizytówek z nazwiskami gości. Dzięki nim obiad będzie bardziej elegancki. Szykownym wykończeniem stołu będą także dekoracyjne bieżniki. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w praktyczne drobiazgi takie jak serwetki ze złotym napisem Chrzest Święty. Świece podkreślą odświętny charakter imprezy i dodają klimatu na sali. Ciekawym pomysłem na dekoracje stołu są świece zapachowe na Chrzest z eukaliptusem lub o zapachu subtelnego różu.

serwetki na chrzest z napisem

Serwetki na Chrzest ze złotym napisem

 

Na podziękowania dla gości na Chrzest idealne będą czekoladki na podziękowanie i wizytówka z czekoladką Lily of the Valley. Słodkości na pewno umilą czas wszystkim gościom. Uroczym prezentem będą też pudełeczka w kształcie aniołka, wózeczka lub motylka i personalizowanymi etykietami. Dla rodziców piękną pamiątką będzie Księga Pamiątkowa Chrztu Świętego Złote Stópki. Księga ozdobiona jest motywem złotych stópek i znajdują się w niej miejsca na wpisy, życzenia gości oraz zdjęcia.

Ważne by wszystkie dekoracje posiadały jeden motyw wspólny i były ze sobą spójne. Zachwycający efekt uzyskamy wybierając jeden konkretny styl przyjęcia i motyw przewodni. Dlatego warto wybrać specjalne kolekcje dekoracji na Chrzciny.

11. Gdzie kupić dekoracje na Chrzest Święty?

Akcesoria na Chrzest można kupić w hurtowni czy sklepie z dewocjonaliami, ale najwygodniej zrobić to bez wychodzenia z domu dokonując zakupu w sklepie internetowym. Piękne dekoracje na Chrzest oferuje sklep ZlotyAniol.pl, w którym znaleźć można pamiątki Chrztu Świętego, zaproszenia na Chrzest, serwetki, bieżniki, świece do Chrztu, dekoracje stołu, tortu i wnętrza na Chrzciny, a także wiele innych propozycji.

Proszę się najpierw zalogować.

Zaloguj się